12 карактеристики на Јужна Африка кои нема да ги најдете во ниту една друга земја

Ако прашате случаен минувач со што ја поврзува Африка, тогаш како одговор можете да добиете збир на клишеа: топлина, банани,лавови, слонови. Во меѓувреме, оваа земја е многу интересна. Земете го на пример нејзиниот јужен дел: наместо да одат кај стилист, тие купуваат друга перика таму, гумените чизми лесно се заменуваат со ќеси и се крши колач за да се подобрат односите со свекрвата.

Овде јадат колачиња, потопувајќи ги во кафе

Во Јужна Африка, домашните крекери кои изгледаат како колачиња се продаваат насекаде. Јужноафриканците многу ги сакаат и ги јадат, потопувајќи ги во кафе. Тие веруваат дека пропуштаат оние што ги прават работите поинаку.

Мештаните секогаш спијат под топло ќебе

Дури и во лето, локалните жители претпочитаат да спијат со затворени прозорци и под јоргани, и покрај тоа што просечната температура на воздухот е околу +25 °C.

Јужноафриканците користат посебни чешми за вода

Во Јужна Африка, луѓето кои сакаат да ги измијат рацете сè уште треба да изберат помеѓу замрзнување или изгореници. Тоа е затоа што славините не се инсталирани во сите тоалетни простории.

Скоро сите жени во Јужна Африка носат перики

Омилениот потег на локалните убавици е употребата на перики. Производителите на екстензии за коса веруваат дека секоја девојка во Јужна Африка го има овој додаток. И на Интернет постои мислење дека за да изгледате привлечно, доволно е да носите перика. Јужноафриканските дами знаат многу за убавината, па добрата перика речиси и не се разликува од вистинската фризура.

Свекрвата може да ѝ даде ново име на снаата

Според оние кои некогаш живееле во Јужна Африка, таму свекрвите имаат голема моќ. На пример, свекрвата може да ја преименува новосоздадената снаа како што сака. Ако на мајката не и се допаѓа избраничката на нејзиниот син, може да и даде грдо име со кое ќе се срами да излезе од дома.

За доброто на модата, Јужноафриканците се подготвени да ги загубат забите

На Јужноафриканците често им се отстрануваат предните заби. Покрај тоа, на оваа постапка се подложени и децата. Доволно чудно, тоа се прави не од никакви хигиенски причини, туку оддавање почит на регионалната мода.

Овде плаќаат за помош при паркирање

Секаде каде што можете да го оставите вашиот автомобил, има „чувари на автомобили“. Се очекува возачот да им даде бакшиш затоа што им помогнал да излезат од паркингот. Всушност, како што пишуваат интернет корисниците, овие луѓе имаат едноставно натприродна способност да стојат директно во „слепата точка“ и избезумено да мавтаат со рацете.

Локалните жители можат да шетаат низ градот со влечки или боси

Луѓето овде навистина не се грижат за својот изглед. Како што забележуваат корисниците на Интернет, локалното население може да се шета низ градот босо или во влечки. И најпристојната облека обично се носи за да присуствуваат на официјални настани.

Секогаш и секаде луѓето се занимаваат со спорт

Ако видите луѓе како џогираат или возат велосипед, дури и ако надвор е +40 ° C, тогаш сте во главниот град на Јужна Африка – Кејп Таун.

Денот на Јужноафриканците започнува многу рано

Многу Јужноафриканци доаѓаат на работа во 6-7 часот наутро и си одат дома во 16 часот. Една од причините е сообраќајниот метеж. Деловниот живот е во полн ек во Кејп Таун, а сите се движат од центарот до периферијата по три автопати. И ако не знаете во кое време да заминете, може сериозно да заглавите.

Имаат смешен назив за семафори

Семафорите во Јужна Африка се нарекуваат роботи. На многумина ова им е чудно, но никој не може да објасни зошто им е доделено ова име.

Мештаните носат ќеси наместо чизми

Многу Јужноафриканци се жалат дека во текот на зимата (од јуни до октомври) земјата е подложена на бескрајна серија студени фронтови. Точно, Јужноафриканците, очигледно, не се свесни за постоењето на гумени чизми: за време на врнежите, тие ставаат кеси од супермаркетот на нозе и шетаат низ баричките во нив.