12 зачудувачки факти за телото што можат да ви помогнат да се фокусирате на вашето здравје

Верувале или не, дури и најмалите детали од вашиот животен стил можат да влијаат на вашето тело и здравјето воопшто.

Како што се испоставува, на нашите тела им се потребни додатоци од никулци од брокула, здравата храна може да направи да слушаме подобро, а затворањето на очите може да ни помогне да запаметиме подобро.

1. Неколку шолји кафе на ден и здрав како дрен

Според британскиот медицински журнал, пиењето од 2 до 4 чаши кафе на ден е корисно за нашето здравје. Пиењето кафе во умерени количини, се чини, го намалува ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања. Они кои што пијат кафе се заштитени од неколку други болести како што се дијабетес и деменција.

2. Оптимистите живеат подолго

Според студиите, оптимистите живеат подолго од песимистите. Бидејќи имаат тенденција да вежбаат повеќе и да јадат поздрава храна, оптимистите веројатно имаат поздраво тело, поздрав крвен притисок и нивоа на холестерол. Покрај тоа, оптимистите имаат подолги романтични врски. Истражувачите исто така откриле дека оптимистите имаат 10% помала веројатност да се разболат и повеќе се во склад со нивната психолошка благосостојба. Тие исто така имаат побрзи стапки на закрепнување кога станува збор за операција или болест.

3. Нашите тела се направени за јаглехидрати

Истражувачите од Универзитетот во Бафало проучувале 46 видови на цицачи и откриле дека човечките тела всушност еволуирале за да можат да сварат повеќе јаглехидрати. Навистина, луѓето имаат посилен ген на амилаза, ензим што разложува јаглехидрати и произведува енергија.

4. LED светилките може да предизвикаат сериозен напор на очите

Всушност, LED светилките можат да се мешаат во нашиот деноноќен ритам, процес што го регулира циклусот на спиење и будење и најверојатно ќе предизвика главоболки, визуелен замор и општа визуелна непријатност, што пак, го зголемува ризикот од несреќи.

5. Вашето тело нема корист од диети

Една неодамнешна студија откри дека ригидното ограничување на калории ја забавува стапката на метаболизмот, што пак ги тера нашите тела да одат во „режим на преживување“ за да заштедат енергија. Со истиот ток, прескокнувањето на оброците едноставно нема да функционира.

6. Работата, стресот и слабиот сон предизвикуваат телото рано да старее

Луѓето кои страдаат од стрес заедно со слаб сон, имаат 3 пати поголема веројатност да развиваат кардиоваскуларни заболувања во споредба со оние кои добро спијат и не сметаат дека имаат стресна работа.

7. Учење на нов јазик го подмладува мозокот

Покрај тоа што е корисна вештина, да се зборува течно на втор јазик го забавува стареењето на мозокот, дури и кога процесот на учење започнува подоцна во животот.

8. На нашите тела им требаат никулци од брокула

Познати се корисни ефекти на зеленчукот врз нашето здравје. Но, она што е помалку познато е дека нашите тела реагираат на хемиско соединение пронајдено во никулците во брокула што покажува ветување за олеснување на класичните симптоми на однесување кај луѓето од аутизмот. Научниците веруваат дека екстрактот од никулци од брокула може да помогне во обновувањето на хемиската рамнотежа во клетките на мозокот, со што потенцијално ќе се спречи употребата на антипсихотични лекови.

9. Овесната каша нè прави посреќни

Овесната каша е здрав јаглехидрат кој го стимулира производството на серотонин. Серотонинот е хемикалија одговорна за нашата општа благосостојба и среќа.

10. Луѓето кои одат со брзо темпо го прават своето срце поздраво

Одењето само 30 минути на ден со брзо темпо му помага на нашето општо здравје на телото. Луѓето кои се вклучуваат во редовно брзо одење имаат 31% помала веројатност да развиваат кардиоваскуларни заболувања од оние кои не се занимаваат со никаква аеробна активност.

11. Луѓето кои се хранат здраво имаат подобар слух

Студиите покажуваат дека количината и квалитетот на внесот на калории играат важна улога во нашето здравје на слухот. И покрај тоа што понекогаш е само привремен ефект после голем оброк, истражувачите ја поврзаа нашата дневна исхрана со слабеење на слухот.

12. Затворањето на очите ви помага да ги запомните работите подобро

Студиите покажуваат дека затворањето на очите ви ја зајакнува меморијата, па ако сте заборавиле каде сте го паркирале автомобилот или каде ги оставивте клучевите, вреди да се исклучите од надворешниот свет за момент.