15 историски коинциденции кои можат да ве наежат

Нашиот универзум никогаш не престанува да ни носи нови извори на чуда и забава, од вистински доказ дека постојат двојници до многу, многу чудни предмети пронајдени низ историјата. Но, дури и без никакви софистицирани објаснувања, секогаш е интригантно да се гледаат сосема различни загатки кои се спојуваат во еден вител на обична веројатност.

Мистични знаци на таванската греда во храмот на Сети I во Абидос, Египет

Мајкл Џексон

Чанти на асирски бог и џиновско суштество

„Мојата баба во доцните 50-ти – изгледа како Тејлор Свифт“.

Овој пра прадедо личи на Даглас Бут

Овој човек „зборува на мобилен телефон“ во 1936 година

„Мојот пра-прадедо изгледа исто како Метју Меконахи“.

„Мојата прабаба изгледа токму како Џими Кимел“.

Скулптурата „антички астронаут“ од скулпторот Мигел Ромеро во катедралата Саламанка, Шпанија

„И реков на баба ми дека нејзината тетка изгледа како филмска ѕвезда“.

„Мојот пра-вујко од раните 60-ти изгледа малку како Ендрју Гарфилд“.

„Можеби сум луда, но мислам дека таа малку личи на Скарлет Јохансон. Тоа е мојата прабаба во раните 1940-ти“.

Уште еден „мобилен телефон“ на слика од седумнаесеттиот век

Кети Пери

Орландо Блум

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.