17 работи што ја прават Велика Британија толку поразлична од остатокот на светот

Велика Британија е опкружена со многу тајни и легенди што можат да ги збунат, не само туристите, туку и самиот британски народ. Дали знаете какви ликови играа принцот Хари и принцот Вилијам во „Војна на Starвездите“?

Која е поврзаноста помеѓу британската кралица и Дракула? Зошто песните на Бритни Спирс ги користат во армијата како ефикасен начин за борба против пиратите? Ајде да дознаеме повеќе за Велика Британија, земјата која собра храброст да ѝ „раскине“ на Европската Унија.

Бакингемската палата е изградена на местото на куќата која била бордел. Сега, палатата има повеќе од 700 соби.

Марија од Тек, баба на Елизабета Втора била далечна роднина на Влад Дракула, благородник од 15 век, од кој потекнува легендата за вампирите.

Ропството/присилена работа во Велика Британија не било официјално забрането до 2010 година.

Принцот Хари и принцот Вилијам учествуваа во снимањето на „Војна на Starвездите“ во 2016 година, како Стормтруперс елитни воини на Галактичката империја.

Кралот Хенри III имал бела мечка што ја добил како подарок од Кралот на Норвешка. Живеела во Лондонската кула и ја пуштале да фаќа риби во Темза.

Наместо метро планирале тунелите да бидат потопени со вода за да можат да се движат помали бродови.

Во 1949 година, стадото од птици седнало на стрелката за минути на Биг Бен што предизвикало часовникот да доцни 5 минути.

Во Велс, традиционалните божиќни носии изгледаат застрашувачки.

Според сè уште функционирачкиот стар закон во Северна Ирска, забрането е да се посетуваат кина во недела. Може да добиете казна од 50 фунти.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch е најдолгото име на град / село во светот. Тоа е село во Велс.

Постојат повеќе индиски ресторани во Лондон отколку во најголемите градови во Индија.

Војската ги користи песните на Бритни Спирс како оружје.

Според војската, хитови на поп-starвездата како Oops! I Did It Again и Baby One More Time, успешно ги искористија британските офицери во обидите да ги исплашат пиратите во близина на источниот брег на Африка. Песните на Бритни беа избрани од тим на воени експерти, бидејќи тие знаат дека сомалиските пирати ја мразат западната култура, а песните на Бритни се најсветлиот пример за пропаганда на американските вредности. Веднаш штом го слушнале гласот на славната пејачка, тие решиле да не пристапат кон воениот брод.

Во Лондон, има споменик за луѓето кои загинале за сендвич.

Најмалата скулптура во Лондон се наоѓа на предниот дел од зградата на Филпот Лејн. Покажува 2 глувци кои се борат за парче сирење. Приказната зад оваа мала скулптура е всушност трагична. Во моментот кога се градела зградата, 2 градежници се степале, меѓусебно обвинувајќи се за исчезнувањето на сендвичот со сирење. Скелето на кои биле се срушило и тие загинале. Подоцна нивните колеги сфатиле дека сендвичот всушност го изел глушец.

Во Велика Британија, можете да изнајмите пријатели кои ќе ве оплакуваат на погребот за 45 фунти на час.

Според древна легенда, фудбалот случајно го смислиле англосаксонските земјоделци кои пронашле череп на холандски воин на нива и почнале да го клоцаат.

Англичаните не го испираат сјајот за садови од садовите.

Постојат одделни славини за топла и ладна вода.