18 прекрасни жени кои биле сметани за совршени во последните 100 години

Во текот на изминатите 100 години, идеалите за женска убавина се променија безброј пати. Марлен Дитрих, Мерилин Монро, Твиги, Анџелина Џоли- овие жени станаа идеали за стил и убавина, секоја во свое време. А секоја деценија може да се пофали со своја најубава жена на светот.

Еве кои дами беа во центарот на вниманието и на кои милиони луѓе им се восхитуваа и за кои сонуваа, започнувајќи од 1920-те години:

1920-те: Теда Бара

1930-те: Џин Харлоу и Марлен Дитрих

1940-те: Лорен Бакал и Лана Тарнер

1950-те: Мерлин Монро и Одри Хепберн

1960-те: Елизабет Тејлор и Твиги

1970-те: Фара Фосет и Ракел Велч

1980-те: Мишел Фајфер

1990-те: Шерон Стоун и Синди Крафорд

2000-та: Моника Белучи и Анџелина Џоли

2010-та: Бијонсе

2020-та: Бела Хадид