20-годишна студентка тврди дека не знаела за својата бременост, додека не го слушнала своето бебе како плаче по породувањето во тоалет

Студентка доживеала шок кога влегла во тоалет сама, а излегла со бебе во рацете. Џес Дејвис, која неодамна наполнила 20 години, вели дека до нејзиното шокантно породување не била свесна дека е бремена и мислела дека болките во стомакот се должеле на менструацијата.

Студентката по историја и политика од Бристол немала очигледни симптоми на бременост и немала труднички стомак. Џес сега се навикнува на мајчинството откако го пречека синот Фреди Оливер Дејвис во светот на 11 јуни 2022 година во 16:45 часот.

Новата мајка, која моментално е втора година на Универзитетот во Саутемптон, рече: „Моите менструации отсекогаш биле нередовни, така што навистина не забележав. Понекогаш чувствував гадење, но почнав да земам нови лекови, па така тие симптоми ги препишав на новите лекови.“

„Кога се роди, тоа беше најголемиот шок во мојот живот – на почетокот мислев дека сонувам. Не сфатив што се случи додека не го слушнав како плаче. Одеднаш ме погоди дека сега навистина треба да пораснам.“, вели таа.

„Беше потребно малку време да го преболам почетниот шок и да се прилагодам и да се поврзам со него, но сега сум над Месечината. Тој е најсмиреното бебе на светот. Тој е познат како тивкото бебе на одделението“.

Кога Џес се разбудила со силни болки во јуни 2022 година, претпоставила дека и е почеток на менструацијата и отишла до нејзината локална аптека за да купи „грејач за грчеви“. Таа рече: „Едвај одев и не можев ни да легнам на мојот кревет кога се вратив дома.“

„Требаше да имам домашна забава таа вечер за мојот роденден следниот ден, па се истуширав и се бањав за да се обидам да се чувствувам подобро, но болката стануваше полоша и полоша“.

12 дена пред породувањето

Џес тврди дека одеднаш почувствувала огромна потреба да оди во тоалет, па седнала и почнала да турка. „Во ниту еден момент не помислив дека се пораѓам – само знаев дека треба да туркам“, објасни таа.

„Во еден момент почувствував кинење, но не знаев што е тоа. Само знаев дека треба да го извадам. Кога го слушнав како плаче и сфатив што се случило беше нешто надреално.“, објаснува девојката.

Таа првин се јавила на нејзината најдобра другарка, која првин не ѝ поверувала и мислела дека се шегува и само сака да се извади од оргнизирање на забавата, но кога младата мајка ѝ пратила фотографија од новороденчето другарката веднаш повикала брза помош и се упатила со неа во болница. Потоа се јавила на мајката на Џес со зборовите: „Дали седиш моментално, ако не седни…“

За среќа мајката на Џес добро ја поднела неочекуваната улога на баба, а Џес вели дека ќе се префрли на факултет поблиску до нејзиниот дом за да може подобро да се грижи за бебето.