3 намирници кои НИКОГАШ не треба да ги јадете и 10 намирници кои ви стојат на патот на губењето тежина!

Некои намирници на почетокот изгледаат безопасни. Се чини дека тие не претставуваат никаква закана, меѓутоа, почесто тие можат тивко да предизвикаат срцеви заболувања, проблеми со холестеролот и многу повеќе. Некои се дури и полни со жива. Се надеваме дека оваа листа на храна за која не би верувале дека може да предизвика проблеми ќе ви ги отвори очите, бидејќи дефинитивно ги отвори нашите.

1. Тестенини

Тестенините се многу богати со јаглехидрати. Јаглехидратите можат да бидат добри, но кога се консумираат во големи количини, може да предизвикаат неколку проблеми. На пример, една студија на 117.366 луѓе покажала дека високиот внес на јаглени хидрати може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања. Исто така, може да го зголеми нивото на шеќер во крвта, поради што ни е кажано дека треба да имаме избалансирана количина на јаглени хидрати, особено ако сакаме да изгубиме тежина .

2. Животински протеин

Секако, животинските протеини се дел од сечија исхрана. Јајцата, млекото, месото и слично се клучни за секој човек. Сепак, премногу нешто е секогаш лош знак. Премногу животински протеини може да предизвика проблеми.

Животинскиот протеин содржи големи количини на фосфор, што може да доведе до компликации на бубрезите и коските. Тие можат да нанесат доста големо оптоварување на нашите бубрези, имајќи предвид дека месото е многу потешко од, да речеме, зеленчукот или овошјето. Потребно е време за нашите бубрези да се филтрираат и на тој начин ги преоптоваруваме, па затоа е подобро да избегнуваме да јадеме премногу од оваа храна.

3. Диетални газирани пијалоци

Иако се смета дека диеталните газирани сокови помагаат да се намали внесот на шеќер, се испостави дека шеќерот штотуку е заменет со вештачки засладувачи, како аспартам, цикламат и сахарин. Сепак, диеталните газирани пијалаци се поврзани со различни болести: дијабетес тип 2, висок крвен притисок и срцеви заболувања. Значи, непотребно е да се каже дека е на листата на намирници кои треба да се исклучат од нашата исхрана.

4. Ќерамичка риба

Излегува дека керамичката риба има зголемено количество на жива. Сите риби содржат одредено количество жива, но рибите како ајкулите, сабјаците и керамичките содржат повеќе жива од просечната риба, бидејќи тие живеат подолго, и затоа акумулираат повеќе од неа. Кога би можеле да избереме, би рекле дека керамичката риба е меѓу 3-те намирници кои никогаш не треба да се јаде, поради фактот што со текот на времето, акумулацијата на жива може да предизвика висок крвен притисок, повисоки нивоа на лош холестерол и зголемен ризик од срцев удар. .

5. Ориз

Се чини дека оризот е една од најблагите намирници, но не дозволувајте да бидете измамени од него. Може да предизвика многу проблеми како што се: ниски нивоа на „добар“ HDL холестерол, високи нивоа на триглицериди и висок крвен притисок. Јадењето урамнотежени количини на ориз може да биде безопасно, но кога се зема во големи количини може да испадне дека е една од оние намирници што сакате да ги избегнувате.

6. Инстант тестенини

Меѓу другото, инстант тестенините се богати со натриум . Една порција тестенини содржи до 861 mg натриум, а ако го изедете целото пакување, тоа се удвојува до речиси 1.722 mg. Покрај тоа, високиот внес на натриум може да предизвика различни проблеми кај луѓето кои се чувствителни на сол.

За овие луѓе, ризикот од висок крвен притисок е доста висок. Исто така, докажано е дека намалувањето на внесот на натриум ги намалува шансите за кардиоваскуларни проблеми за 30%, па можеби ќе сакате да ги додадете на листата на намирници што треба да ги избегнувате кога се обидувате да изгубите тежина.

7. Храна што може да се пече во микробранова печка

Некои замрзнати оброци дефинитивно можат да ја обезбедат исхраната што ни е потребна како поединци. Сепак, има многу што не го прават тоа, а тие се доста лоши за губење на тежината. Замрзнатите оброци и оброците во микробранова печка обично содржат големи количини на натриум и шеќер, заедно со хемикалии и конзерванси кои ги одржуваат „свежи“.

Друг фактор што може да ве натера да се држите подалеку од оваа храна се пластичните пломби во кои доаѓаат. Тие содржат пластични адитиви кои можат да влезат во вашата храна.

8. Повеќето овошни сокови

Ако сакате да изгубите тежина, можеби ќе сакате да се држите настрана од сокови. Иако многу сокови кои содржат овошје може да изгледаат здрави, многу од нив се само преработени и содржат многу шеќер. Би можеле да ги наречеме „лоши плодови“ за слабеење бидејќи имаат иста количина, ако не и повеќе шеќер, од некои газирани пијалоци. Бидејќи сокот не содржи влакна, подобро е само да исечете еден портокал, наместо да купувате сок од портокал кој можеби нема ни да го содржи вистинското овошје што го вели.

9. Житарки на база на бело брашно

Зборувајќи за храната што треба да се избегнува, излегува дека житарките се скриен проблем. Иако се чини дека житариците се одличен начин да го започнете утрото, тие содржат многу рафинирани житарки и шеќер, што може да биде проблем ако размислиме дека овој вид житарки им се рекламира на децата. Премногу шеќер во нечиј систем може да предизвика проблеми како срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и проблеми со црниот дроб. Тие исто така имаат малку влакна и, како луѓе, ни требаат влакна за да се чувствуваме сити после оброк.

10. Замрзнат јогурт

Иако јогуртот се третира како една од поздравите опции кога станува збор за храна за појадок или закуски, се испостави дека не сите видови јогурт ги даваат истите придобивки како обичниот јогурт. Замрзнатиот јогурт е меѓу намирниците кои се многу лоши за вас, здравствено.

Замрзнатиот јогурт често се споредува со сладолед, бидејќи содржи многу шеќер. Не само тоа, туку замрзнатиот јогурт често доаѓа со додатоци како гумени мечки, колачиња итн., со што се зголемува неговиот состав на шеќер. Без сомнение, тоа е една од намирниците што треба да ги избегнувате доколку се придржувате до диета.

Бонус: Храна што никогаш не треба да ја јадете!

Ако сакате да изгубите тежина, има некои намирници од кои можеби сакате да се држите настрана. Бидејќи светот на зголемување на телесната тежина и губење на тежината е толку огромен, мислевме дека е најдобро да вклучиме бонус поен, со 3 намирници кои никогаш не треба да ги јадете.

Преработено месо.

Се покажа дека преработеното месо е доста токсично кога станува збор за слабеење, бидејќи содржи многу нитрати. Овие можат да предизвикаат повеќе проблеми, вклучително и рак. Тие се формирани од натриум нитрит, кој се додава на различни меса со цел да се зачува нивната боја.

Гранола барови.

Тие се прилично чудни за списокот на нездрава храна, но повеќето барови гранола се само обичен шеќер и хидрогенизирани масла , без вистински протеини.

„Тие често се пониски во калории од традиционалниот оброк и не служат како замена за оброк. Вкусот е доволен за да ви го отвори апетитот, но ве остава далеку од заситување“, вели диететичар. Ако сакате да внесете малку протеини во вашата исхрана, најдобро е да вклучите добра протеинска лента во вашиот ден.

Пушено сирење.

Излегува дека чаденото месо не е единствената пушена храна што треба да се избегнува. Пушените сирења се исто така храна која може да предизвика проблеми доколку се консумира во големи количини. Овој вид сирење содржи PAH , или полициклични ароматични јаглеводороди. PAH се еден вид хемикалија која обично се наоѓа во бензин, јаглен или сурова нафта.

Тоа е доволно за да се каже дека чаденото сирење, кое ги содржи овие хемикалии, дефинитивно е нешто што не сакате да го јадете. „Тестирањето откри PAH во внатрешноста на сирењето, но тој е концентриран во кората“, се вели во една студија.