3 природни дезодоранси што можете да ги направите дома

Една студија сугерира дека употребата на антиперспиранти предизвикува промени во бактериските колонии на пазувите, создавајќи повеќе бактерии.

Иако последиците од користењето на дезодоранси сè уште не се дефинирани, има луѓе кои претпочитаат да бараат повеќе природни алтернативи за да се грижат за своето тело или кои дури и се обидуваат да создадат свои средства за лична нега дома.

Природен дезодоранс со лаванда

Ќе ви требаат:

 • 15 капки есенцијално масло од лаванда
 • 1/2 чаша јаболков оцет
 • 1 гранче лаванда
 • 1 чаша вода

Лавандата е позната по пријатната арома, но има и антиинфламаторни и антимикробни својства. Оцетот, исто така, ги има тие својства, сепак, доколку се нанесе директно на кожата, може да предизвика иритација и затоа водата е толку важна, бидејќи ќе ги разреди состојките.

Во претходно стерилизиран сад, измешајте ја водата со оцет и капките со маслото. Добро измијте го гранчето лаванда и додадете ги цвеќињата во смесата. Оставете го да отстои 10 часа пред да го користите.

Рози и ленено семе

Ќе ви требаат:

 • 1/2 чаша вода од роза
 • 1/4 чаша сода бикарбона
 • 1/4 чаша дестилирана вода
 • 1 лажица ленено семе
 • Стаклена тегла

Водата од роза е широко користена во козметичкиот свет благодарение на неговата содржина на витамин Ц, што спречува оксидација. Од друга страна, семките од лен се способни да помогнат во третманот на акните и да ја задржат хидратацијата во кожата.

Варете ги семето од лен во дестилирана вода 2 минути. Тргнете ја тавата од оган и оставете да се излади. Потоа исцедете го растворот и додадете сода бикарбона и вода од роза и промешајте. Да се чува во стаклена тегла на собна температура.

Сода бикарбона и пченкарно брашно

Ќе ви требаат:

 • 1/2 чаша сода бикарбона
 • 1/2 чаша пченкарно брашно
 • 2 лажици од кокосово масло
 • 10 капки есенцијално масло од рузмарин

Сода бикарбона има антибактериски својства и исто така и кокосовото масло, кое исто така е антиинфламаторно и хидрантно. Есенцијалното масло од рузмарин може да се замени со која било друга арома, иако оваа особено ѝ дава еластичност на кожата.

За подготовка, треба да ги измешате состојките рамномерно за да добиете паста за дезодоранс. Нанесете умерено и почекајте малку додека не се апсорбира маслото, за да ја задржите неговата ефикасност.