5 најопседнати места во САД, кои ќе сакаат да ги посетат само најхрабрите

Не треба да верувате во духови за да уживате во приказната за духови за некои од најопседнуваните места. Приказните кои растат со генерации околу наводно опседнети куќи можат да добијат свој фантастичен живот во фолклорот, а приказните што го опкружуваат местото можат да влијаат на нашите искуства за нив.

Санаториум Ваверли Хилс

Првата болница на овој ветровит рид на работ на Луисвил, Кентаки, е изградена во 1910 година за да ги лекува жртвите од „белата чума“ на туберкулозата што ја пустошеше земјата.

Во тоа време, немало познат лек и болеста често била фатална. Во некои случаи, лекарите пробале експериментални методи за да помогнат во олеснување на симптомите, а се појавиле приказни за недозволени медицински експерименти во кои лекот често се покажувал исто толку фатален како и болеста. Секако, санаториумот бил место на многу смртни случаи во текот на годините, иако тврдењата дека таму починале повеќе од 60.000 пациенти се претерани, според преживеаните записи од болницата. Историчарите велат дека реалниот број веројатно бил поблиску до 8.000, со вкупно 152 смртни случаи во 1945 година, најлошата година од епидемијата.

Во годините откако Вејверли Хилс бил засекогаш затворен, скитниците, трагачите по возбуда и ловците на духови кои се нашле во зградата раскажувале за удирање на врати и чудни звуци во напуштената зграда. Други изјавиле дека слушаат чекори и врескање на пациентите од празните соби.

Се вели дека во темните вдлабнатини на зградата се собираат сенишни форми и се вели дека ги следат посетителите низ тесните ходници. Фантомски стапки и гласови, наводно, одекнуваат долж „тунелот на смртта“ или „телесен тунел“ – подземен тунел што води од болницата до железничките пруги на дното на ридот, за да ги пренесе мртвите подалеку од болницата каде што живите пациенти не би ги гледале.

На петтиот кат од болницата, каде наводно биле лекувани пациенти со туберкулоза со ментални нарушувања се смета дека има најмногу активност. Конкретно, собата 502, каде што се вели дека две медицински сестри се самоубиле – едната со бесење, другата со скокање во смрт се вели дека е опседната. Некои посетители тврделе дека виделе мистериозни форми како се движат низ прозорците или дека слушнале гласови кои им велат „излезете“.

Савана, Џорџија

Дом на десетици прославени куќи со опседнување и стотици видувања на духови, Савана често се нарекува „најопседниот град во Соединетите Држави“ – особено од неговите многубројни тури на духови, кои често започнуваат со посета на историските гробишта Бонавентура во градот, сплет од камени гробници, морничави статуи и страшни дрвја облечени со шпански мов.

Меѓу „жителските“ духови на гробиштата е оној на Грејси Вотсон, 6-годишно девојче која починало од пневмонија во 1889 година. Се вели дека нејзиниот дух ја прогонува статуата во природна големина што стои над нејзиниот гроб, која како и неколку други погребни статуи на гробиштата понекогаш се вели дека се движат како да се живи, додека звуците на децата кои играат или плачат понекогаш се слушаат во близина.

Куќата Хемптон Лилибриџ во Савана била изградена во 1797 година и била преместена на сегашната локација неколку години подоцна – и покрај откривањето на мистериозна крипта под новиот имот, која никогаш не била отворена. Оттогаш, не помалку од 26 семејства кои живееле во куќата се пожалиле на разни сенишни случувања што ги принудиле да се иселат. Овие чудни средби вклучуваа движење на мебелот и заклучување на вратите.

Вали Хаус

Според списанието Life, Whaley House во Сан Диего е „најопседната куќа во Америка“. Домот е изграден во 1857 година на местото на некогашните гробишта и место за бесилка. Со текот на годините служела како семеен дом; продавница за жито; окружниот суд во Сан Диего; првиот трговски театар во градот; сала за бал; сала за билијард; и училиште. Потоа била отворена како музеј во 1960 година.

Се вели дека најстариот дух во Вајли Хаус е осудениот разбојник „Јенки Џим“ Робинсон, кој бил обесен во 1852 година од бесилка што стоела на имотот пред да се изгради куќата.

Иако Томас Вејли, доселеник и трговец, бил сведок на страшната егзекуција на Јенки Џим, тоа не го спречило да го купи имотот неколку години подоцна и да изгради куќа таму. Но, за неколку недели откако се преселиле, семејството Вејли пријавило дека слушнало тешки чекори, како да се направени од чизмите на крупен човек.

Извештаите за стапки и други звуци опстојуваат повеќе од 100 години: најмладата ќерка од семејството, која живеела во куќата до 1953 година, наводно била убедена дека ја прогонува духот на Јенки Џим, а посетителите на музејот во 1960-тите, исто така, изјавиле дека слушнале фантомска бучава од одење.

Други посетители велат дека ги виделе духовите на семејството Вејли и духот на жена во долго здолниште во поранешната окружна судница. Еден парапсихолог изјавил дека видел фантомско куче кое трча внатре во куќата, слично на фокстериер – тип на куче во сопственост на семејството Вејли.

Стенли хотел во Колорадо

Хотелот Стенли во Естес Парк, Колорадо, е познат како оддалечениот планински хотел „Оверлук“ прикажан во филмот на Стенли Кјубрик од 1980 година „Сјаење“. Тоа беше и инспирација за романот на Стивен Кинг кој беше снимен во тој филм, наводно откако тој поминал една ноќ таму за време на снежна бура.

Хотелот бил изграден во 1909 година од пронаоѓачот од Масачусетс Ф.О. Стенли, кој се преселил таму со неговата сопруга Флора. Флора Стенли била остварен пијанист, а според митот, нејзиниот дух понекогаш можел да се слушне како свири на пијано во музичката соба навечер. Ф.О. Стенли понекогаш не е на место на старите фотографии – застрашувачки трик што ја инспирирал последната сцена од филмот. Вработените во хотелот, исто така, велат дека духовите ги отпакувале торбите на посетителите и палеле и гаселе светла и дека во ходниците се слушала сенишната смеа на децата.

Озлогласената соба 217 на хотелот, која се појавува и во книгата и во филмот, се вели дека е прогонувана од духот на слугинката која наводно била исфрлена од прозорец таму – но не и убиена – во експлозија на гас во 1911 година. Тоа е соба во која Кинг и неговата сопруга ја поминале ноќта, според неговите подоцнежни интервјуа. Но, иако хотелот е несомнено морничав, страшните настани предложени во книгата и филмот се чини дека потполно потекнуваат од неговата имагинација.

Сега е можно да се резервира соба 217 во хотелот Стенли, меѓу другите соби. „The Shining“ постојано оди на еден од домашните телевизиски канали, а хотелот води просперитетен бизнис со турнеја за духови. Покрај духовите на Стенли и слугинката, се вели дека плашлив каубој ја прогонува собата 428, а персоналот на хотелот вели дека се видени духови во тунелите под хотелот што персоналот некогаш го користел за навигација низ огромниот имот.

Покриените мостови на Нова Англија

Историските покриени мостови во Нова Англија акумулираа приказни за духови низ годините. Еден од најпознатите е мостот на Емили во Стоу, Вермонт, околу 30 милји источно од Бурлингтон. Застрашувачкиот покриен мост бил сцена на самоубиство на една млада жена со бесење во средината на 1800-тите, наводно откако таа договорила да се сретне со љубовник таму за да побегне, но тој не се појавил.

Според Atlas Obscura, сега се вели дека духот на Емили го прогонува мостот, оставајќи ги канџите на автомобилите кои поминуваат и ги гребе грбот на луѓето кои го поминуваат мостот пеш. Таму се забележани и чудни звуци, вклучително и звук на женско врескање. Мостот на Емили сега е додаток на сенишната туристичка индустрија во Вермонт. (Меѓутоа, градот Стоу донесе уредба да ги држи луѓето подалеку од мостот ноќе за да се избегнат нарушувања од потенцијалните ловци на духови.)

Друг опседнат мост е покриениот мост Јунис Вилијамс во Гринфилд, Масачусетс. Името е по Јунис Вилијамс, која била убиена во 1704 година откако била заробена за време на нападот на француските и домородните американски сили на англиската населба во Дирфилд; 47 селани загинале во нападот, а преживеаните биле принудени да маршираат речиси 480 километри, според локалниот музеј во Масачусетс.

Вилијамс, сопруга на локален свештеник, наводно се породила само неколку дена претходно; таа паднала додека заробениците марширале покрај Грин Ривер и била убиена од удар од томахавк. Легендата вели дека Вилијамс сега го прогонува покриениот мост кој бил изграден на самото место; нејзиниот дух е виден во близина на водата под мостот.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.