5 причини зошто доза на страв всушност може да биде добра за нас

За луѓето кои имаат страв или фобија, психолозите сега покрај психотерапија имаат и модерен третман. Тие ја користат виртуелната реалност за да им помогнат на луѓето да се борат против својата вознемиреност. Ако се плашите од гужва, ќе бидете ставени во виртуелна ситуација кога ќе бидете опкружени со луѓе и ова ќе ви помогне да се соочите со стравовите и да ги надминете.

1. Стравот ви помага да изгубите тежина

Искуството на малку страв согорува повеќе калории отколку кога не се плашите од ништо. Како што пулсот добива брзина, нашето тело доживува проток на адреналин. Нашиот метаболизам се забрзува, а шеќерот и маснотиите се согоруваат во тој процес. Во една студија, физиолозите од Универзитетот во Вестминстер во Лондон откриле дека кога луѓето гледале хорор филмови, како што се The Shining или The Exorcist, согорувале до 113 калории, што е иста количина што би ја потрошиле на половина час пешачење.

2. Стравот го зајакнува вашиот имунолошки систем

Во некои истражувања спроведени од Универзитетот Ковентри во Велика Британија, учесниците гледаа ужасен пад. Тогаш истражувачите зеле примероци од крв кај овие луѓе. Резултатите покажаа дека чувството на страв предизвикало активирање на нивните бели крвни клетки. Ова се тип на клетки кои ви помагаат да се борите против болести и да го поправите вашето тело. Колку повеќе бели крвни клетки имате, толку е посилен вашиот имунолошки систем.

3. Стравот ви дава чувство на зајакнување и силна мотивација

Не само што се ослободува адреналин кога се чувствувате исплашени, туку и други хемикалии, како што е серотонин. Му помага на вашиот мозок да работи поефикасно, затоа стравот е всушност енергија.

На пример, ако трчате и одите по истата рута секој ден, брзо ќе се навикнете на тоа, но кога ќе најдете ново место каде што ќе бидете малку исплашени и навистина треба да се фокусирате, вашиот мозок ќе започне работејќи максимално. Нашиот мозок копнее по нови предизвици.

4. Стравот ве врзува за други луѓе

Кога чувствувате страв, се ослободува окситоцин, кој е хормон кој ви помага да градите односи со оние околу вас. Сите имаме инстинкт на преживување и тоа нè тера да се спариме со други луѓе за да ја надминеме опасноста. Совршен пример за ова е кога луѓето се гушкаат заедно на каучот додека гледаат застрашувачки филм.

5. Ви дава фокус и концентрација

Размислувањето за иднината или нешто непознато може да биде доволно за да ве исплаши. Ако се чувствувате малку загрижени или вознемирени за тоа, заедно со адреналин, кој не држи под стрес, се ослободува друг хормон познат како норадреналин, кој ве држи фокусиран наместо да ве фаќа паника. Овозможува појасно размислување под стрес, поради што се користи во многу антидепресиви.