52 патници на лет од Делхи до Хонг Конг се позитивни на корона, иако покажале негативен тест пред полетувањето

Најмалку 52 лица од еден лет од Делхи до Хонг Конг имале позитивен тест за Ковид-19, и покрај тоа што сите патници претставиле негативен тест за коронавирус пред да се качат. Сите патници кои имале позитивен тест влетале во Хонг Конг со лет од главниот град на Индија, управуван од индиската авиокомпанија Вистара на 4 април.

Хонг Конг како целина бележи помалку дневни нови инфекции од вкупниот број откриени на летот, бидејќи во јануари го стави под контрола четвртиот бран на инфекции.

Како е можно вакво нешто?

Во меѓувреме, во Индија, здравствениот систем на земјата се распаѓа под уништувачкиот втор бран на коронавирус кој убива повеќе од 2.800 луѓе на ден во нацијата што е дом на 1,3 милијарди луѓе. Вкупно 188 патници можеле да бидат на летот, но властите во Хонг Конг не откриваат колку луѓе имало во авионот.

Здравствените експерти инсистираат на тоа дека со напредните системи за вентилација на авионите ризикот од заразување на вирусот од сопатник е исклучително низок и постојат голем број теории за да се објасни кластерот за летови во Хонг Конг, освен преносот во авионот.

Професионалци наведоа четири причини зошто толку голем број луѓе можеле да бидат позитивни на тестот по летот.

Прво, тие велат дека патниците можеле да бидат заразени во Индија по нивниот тест за Ковид-19 пред летот, кој требал да се направи во рок од 72 часа по летот.

Второ, преоптоварениот здравствен систем во Индија не може точно да ги открие случаите пред луѓето да се качат на летот или некои патници можат да презентираат лажни тестови.

Трета можност е патниците да се заразиле со корона во еден од хотелите за карантин во Хонг Конг.

Или велат дека можело да има патници заразени со особено сериозен вид на Ковид-19, кој можел да се пренсе меѓу патниците и покрај филтрите на системите за вентилација на авионот.

Позитивните резултати се појавија за време на задолжителниот тринеделен карантин, спроведен од Хонг Конг. Тие ги имаат едни од настрогите мерки за влез во светот. Рашида Фатима, која се качила на летот заедно со нејзиниот сопруг и двете деца, е една од 52-те лица кои оттогаш се позитивни во нивниот карантин хотел.

Што се случувало во авионот?

Говорејќи од болницата, Фатима изјавила дека верува дека била заразена на летот, и покрај тоа што нејзиното семејство носело маски во поголемиот дел од летот и не сакале да го користат тоалетот. Таа откри дека некои патници постојано кашлале за време на летот, додека други ги отстранувале маските за да јадат, а семејствата ги шетале расплаканите деца низ авионот.

Сите патници кои летаат до Хонг Конг мора да презентираат негативен тест што е направен во рок од 72 часа пред да заминат од државата – и тоа го сториле сите патници на летот од Делхи до Хонг Конг. Сите патници кои влегуваат во Хонг Конг, исто така, мора да направат задолжителен Covid-19 по пристигнувањето во земјата пред да влезат во тринеделен карантин.

Оттогаш Хонг Конг ги забрани сите летови од Индија, Пакистан и Филипини од 20 април до 3 мај по откривањето на мутантниот вид Ковид наречен N501Y.

Индија во понеделникот забележа 2.812 смртни случаи од Ковиди, а инфекциите во последните 24 часа се искачија на 352.991, во понеделникот  достигнаа рекорден врв и ново глобално највисоко ниво петти ден по ред.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!