6 мистични фотографии од минатото за кои е тешко да се најде објаснување

Понекогаш навистина сакаме да верувам дека патниците низ времето талкаат меѓу нас, духови се кријат под креветот и на небото да се појави неидентификуван летечки објект. Додека некои го бркаат чудовиштето од Лох Нес, други успеваат да фотографираат нешто што може да ги исплаши и најтврдните скептици.

„Црн витез“

Во 1960 година, во близина на орбитата на Земјата е виден необичен летечки црн објект. Американската армија веруваше дека станува збор за шпионски сателит, но не најде потврда за тоа. Црниот витез беше виден уште неколку пати. Се појавува и исчезнува периодично. Фановите на сето непознато веруваат дека станува збор за милениумски сателит со вонземско потекло. Повеќе реални верзии се наведнуваат кон остатоци од вселената.

Фантомска девојка од Краснојарск

Креативниот директор на една од компаниите во Краснојарск се сврте кон локалниот музеј на локални познавања за да најде стари фотографии од градот за еден од проектите. На повеќе од дванаесет фотографии, музејските работници ја најдоа истата девојка со долга плетенка, чадор, слична облека и намуртен израз на лицето.

Девојчето позира во позадината на градскиот театар, мостот над Јенисеи, катедралата, трговската куќа, но не е секогаш во преден план. Името на девојчето и авторот на фотографиите остануваат мистерија.

Духот на Фреди Џексон

Фреди Џексон бил РАФ-механичар за авиони за време на Првата светска војна. Неговиот ескадрил бил стациониран на бродот Дадалус. Човекот трагично починал во 1919 година. Неговиот погреб се одржал истиот ден кога е направена оваа фотографија.

Душата на боксерот Лутер Мекарти

На 24 мај 1913 година се случила борба помеѓу Лутер Мекарти и Артур Пелки. 2 минути по почетокот на борбата, Мекарти паднал од лесниот удар на противникот. Додека судијата одбројувал 10 секунди, светло паднало врз телото на боксерот. И сето ова време го осветлувало Лутер како лежи на подот. По 8 минути, лекарите утврдиле дека Мекарти починал од церебрална хеморагија. Следниот ден, арената каде што се водела борбата изгорела до темел.

Смртта на групата Дјатлов

Историјата на турнејата на групата Дјатлов е можеби најважната мистерија на 20 век. Ноќта на 2 февруари 1959 година, група од 9 туристи предводена од Игор Дјатлов починале под мистериозни околности. Шаторите биле искинати, а телата биле на неколку километри од кампот. Постојат неколку верзии за тоа што се случило. Почнувајќи од едноставна лавина и завршувајќи со интервенција на специјалните служби.

Низ целата траса, Дијатловитите воделе дневници и правеле многу фотографии. Но, меѓу портретите и пејзажите, откриена е чудна слика. Блескавите топчиња наспроти црното небо додаваат уште поголема мистичност на оваа приказна. Некој ја гледа месечината на нив, некој НЛО и некој гледа членови на КГБ.

Битка кај Лос Анџелес

Ноќта на 24-25 февруари 1942 година, во Лос Анџелес се огласила сирена и ноќен аларм, а армијата отворила силен оган. Армијата претпоставила дека непријателот го нападнал градот. Но, на прес-конференција, секретарот на морнарицата Френклин Нокс рекол дека станува збор за лажна тревога.

На 26 февруари, Лос Анџелес Тајмс објави фотографија што двосмислено ја согледале теоретичарите на заговор. Во центарот на вниманието, тие виделе брод вонземјанин. Властите за оваа фотогтафија велеле дека е ретуширана.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.