6 начини да согорите дополнителни калории без да одите во теретана

Иако вежбањето и здравата исхрана сигурно ќе ви помогнат да останете фит, постојат и други, поневообичаени начини за согорување калории. За повеќето од нив нема да ви треба многу време.

1. Туширање со топла вода

Топол туш е убав начин да се опуштите во вечерните часови и да го измиете стресот. Но, како што се испостави, поминувањето до еден час под топол туш или када може да ги измие и вишокот килограми. Кога се туширате во топла вода, вашето тело мора да работи понапорно за да ја одржи својата нормална температура, што, пак, ви помага да согорите повеќе калории. Истражувањата покажаа дека едночасовниот топол туш или бања може да согори 130 калории и може да биде добра стратегија за слабеење.

2. Пиење ладна вода

Да останете хидрирани е апсолутно клучно за вашето целокупно здравје и благосостојба, но начинот на кој ја пиете водата всушност може да го зголеми согорувањето на калориите. Ако ја претпочитате вашата вода на собна температура или топла, додавањето коцки мраз во неа всушност може да ви помогне да изгубите неколку килограми. Кога пиете ладна вода, вашето тело мора да ја загрее до температурата на телото, што привремено го зајакнува вашиот метаболизам.

3. Мирисање ванила

Ако некогаш сте почувствувале дека самиот мирис на свежо печените колачиња со чоколадо може да ве натера да се здебелите, ќе ви олесни кога ќе откриете дека одредени мириси всушност можат да придонесат за губење на тежината. Истражувачите откриле дека луѓето со прекумерна тежина кои носеле фластери со мирис на ванила чувствуваат помалку желба за слатки. Ако не ви се допаѓа идејата да носите фластер, одлучете се за парфем со мирис на ванила што ќе ве натера да мирисате вкусно и, како дополнителен бонус, ќе го потисне вашиот апетит.

4. Вршење домашни обврски

Миењето на подот и миењето садови може да биде досадно, но малите активности во домаќинството всушност може да се надополнат и да ви помогнат да изгубите тежина и да го одржувате вашиот дом чист. Еден час на миење и сушење на полн мијалник на садови може да ви помогне да согорите 100 калории, а чистењето на бањата 35 минути согорува исто толку калории колку и 35-минутно пешачење на лента за трчање.

5. Пиење зелен чај

Зелениот чај е полн со антиоксиданси, а освен тоа што ја прави вашата кожа да изгледа помлада, може и ефикасно да согорува калории. Бидејќи содржи кофеин и катехини, може да го зајакне вашиот метаболизам и да му помогне на вашето тело полесно да ги разградува мастите. Но, само една шолја зелен чај на ден нема да го направи тоа, студиите покажаа дека ви требаат 3 до 5 чаши дневно за да ги видите резултатите.

6. Намалување на топлината

Како што надвор е постудено, природно сакаме да го вклучиме грејачот, но одржувањето на вашата соба ладна всушност може да ви помогне да изгубите тежина. Исто како и пиењето ладна вода, така и престојот во ладна соба може да има придобивки за согорување калории. Истражувањата покажаа дека изложеноста на ниски температури може да предизвика согорување на калории и да придонесе за губење на тежината.