6 необјаснети историски мистерии кои ќе ве остават збунети

Историјата е полна со необјаснети мистерии, и поради некоја причина, ние како луѓе имаме тенденција да се концентрираме на мистериозните работи повеќе отколку на непобитните факти. Значи, ако ги сакате историските мистерии оваа статија ќе ве интеренсира. Од тело старо 2.000 години на кое сè уште има влакна и трепки, до текст што никој во светот не може да го разбере, оваа листа ви ја покажува чудната страна на историјата. Слободно споделете ги вашите теории во коментарите!

Горило кое рече дека животните одат во „удобна дупка“ кога ќе умрат

Омилената горила Коко ја учеле знаковен јазик и преку него можела да комуницира со луѓето. Во едно интервју, Френсин Патерсон, која беше тренер на Коко и најблискиот човек до неа, беше прашана колку длабоки одат нивните разговори со Коко. Таа одговорила: „Се започна рано со разговор што Коко го имаше со еден од нејзините старатели за смртта. Негувателката ѝ покажа на Коко скелет и ја праша: „Дали е ова живо или мртво?“ Коко опиша: „Мртов, обвиен“. „Завиткан“ значи „покриен“. Тогаш негувателката праша: „Каде одат животните кога ќе умрат? Коко рече: „Удобна дупка“. Потоа таа даде бакнеж за збогум“. Оваа интересна приказна изненади многумина и остави многу простор за филозофски дебати.

Телото старо 2.000 години кое сè уште има влакна, трепки и крв во нејзините вени

Ксин Жуи, која е позната и како Лејди Даи, била маркизата од Даи за време на династијата Западен Хан во античка Кина. Нејзиниот гроб беше пронајден 2.000 години по нејзината смрт во ридот по име Мавангдуи во Кина со стотици вредни артефакти и документи покрај нејзиното тело. Меѓутоа, она што ги изненади сите е колку нејзиното тело било неверојатно добро сочувано илјадници години по нејзината смрт. Лејди Даи беше пронајдена со сите нејзини органи и крвни садови непроменети, имаше и мала количина на крв од типот А во нејзините вени, а таа сè уште имаше коса и трепки. Научниците пронајдоа семки од диња во нејзиниот стомак што ги навело да веруваат дека таа умрела за време на сезоната на диња во лето; ова исто така значеше дека таа умрела во рок од неколку часа откако јадела диња. Она што најмногу ги изненади сите е мистериозната течност во која било натопено нејзиното тело? Тоа е благо кисела течност и има малку магнезиум во него, а веројатно и помогна да се зачува нејзиното тело. До денес, научниците сè уште не знаат за каква течност станува збор.

Човекот станува музички гениј откако доживеал траума на главата

Замислете да се разбудите еден ден и да дознаете дека во основа сте музички гениј, иако не сте вежбале ниту еден ден во животот. Тоа би било прилично неверојатно, нели? Па, слично нешто му се случи и на Дерек Амато, само што имаше значителна цена. Во октомври 2006 година, Дерек доживеа тежок потрес на мозокот откако ја удри главата на крајот од базенот додека нуркаше. После тоа, Дерек доживеа 35% опаѓање на косата и одредено губење на меморијата, но се здоби и со вештина за која многумина ја практикуваат цел живот – тој стана композитор. „Додека ги затворав очите, ги најдов овие црно-бели структури кои се движат од лево кон десно, што всушност во мојот ум би претставувало течен и континуиран прилив на музичка нотација“, ја објасни својата состојба Амато. Се верува дека Дерек би можел да биде единствената личност во светот што стекнал талент на генијално ниво откако доживеал траума, и иако синдромот на стекнатиот музички савант веќе им е познат на лекарите, обично случаите не се толку силни како оние на Дерек.

Текст кој никој во светот не го разбира

Пред околу 500 години постоел текст напишан на непознат јазик и непознат систем на пишување од непознат автор. Името на ракописот е дадено во чест на Вилфрид Војнич, литванско-самогитски библиофил кој го купил ракописот во 1912 година во Италија. Се верува дека текстот можеби е напишан во Северна Италија, но тоа не е сигурно и тоа е во основа се што се знае за текстот. Многу криптографи и кршачи на кодови од Првата и Втората светска војна работеле на ракописот, но никој не успеал да открие какви историски факти содржи текстот. Можеби мислите дека тоа би можело да биде шега напишана од некој намерно, но има 272 страници од неа, што би барало одредена хардкор посветеност. Неодамна се појави теорија дека ракописот е медицинска книга посветена на здравјето на жените, но и оваа теорија беше поништена.

Пронајдено е богатство вредно 10 милиони долари, но никој не знае кому му припаѓа

Во 2013 година, брачен пар во близина на својот дом пронашол богатство кое било исполнето со монети кои вредат околу 27 илјади долари, но поради историската вредност, богатството сега вреди 10 милиони долари и се планира да се продаде на Амазон како првата голема продажба на монети на оваа конкретна веб-страница. Парот кој го открил ова богатство решил да не го открие местото каде го нашле богатството во страв дека луѓето ќе дојдат во нивниот дом да бараат повеќе монети. Имаше многу претпоставки за тоа кој би можел да бил сопственик на богатството познато како „The Saddle Ridge Hoard“, но сите се покажаа како неточни, а според претставникот на US Mint, „[тие] немаат никакви информации поврзувајќи ги монетите на Saddle Ridge Hoard со какви било кражби во кој било објект на ковачница во Соединетите Американски Држави“ и „направија доста истражување, а ние имаме голем тим адвокати, и верувајте ми, ако ова беше државен имот на САД ќе тргневме по него“.

Во 1930 година, исчезна цела популација на Инуити во Канада

Едно мало село на Инуитите во Канада било познато по крзно и трговци често наминувале таму. Но, во 1930 година се случи нешто чудно; ловецот на крзно по име Џо Лејбел дошол на островот и таму не нашол ниту еден човек. Всушност, 7 кучиња кои влечеле санки биле пронајдени мртви од глад во гроб кој изгледал како да е направен од човек. Извршена е потрага за пронаоѓање на исчезнатите лица, но не е пронајдено ниту едно тело.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.