6 работи кои можеби не сте ги знаеле за местото на одржување на првите Зимски олимписки игри

Францускиот град Шамони-Мон Блан во истоимената општина во департманот Рона-Алпи беше домаќин на првите Зимски олимписки игри, кои започнаа на 25 јануари 1924 година. Во тоа време, настанот беше познат како Меѓународна недела на зимски спортови (Semaine internationale des sports d’hiver) и беше организиран од Францускиот олимписки комитет.

6. Шамони е едно од најпознатите скијачки центри и најелитните зимски дестинации во Франција. Ова не е изненадувачки кога се знае дека се наоѓа во подножјето на масивот Мон Блан, а највисокиот врв се издига на околу 4809 метри надморска височина.

5. Рекордот во најбрзо искачување до Мон Блан пеш и спуштање го држи шпанскиот тркач Килијан Жорнет. Во јули 2013 година, тој го напушти центарот на Шамони – од црквата Свети Михаил до Мон Блан и назад, за што му требаше само 4 часа, 57 минути и 34 секунди.

4. Доколку не сте вешт планинар, но сепак би сакале да уживате во убавините на Мон Бланка и неговите глечери, можете да ја користите и жичарницата. Води од Шамони до планинскиот врв Aiguille du Midi кој се издига до 3842 метри.

3. Највисокиот трамвај во Франција, Трамвај де Мон Блан, исто така се движи низ долината Шамони. Трамвајот се искачува од Св. Жерве до Нид д’Аиглеа на 2380 метри. Повратниот билет е 34 евра.

2. Ако слушнете сирена на улиците на Шамони напладне во првата среда од месецот, не плашете се. Станува збор за едноминутна редовна проверка на системот за јавен аларм што се врши секој месец во повеќето француски градови. Ако слушнете сирени во кое било друго време заштитете се. Сирената ќе се огласи и во случај на опасност од лавина, на пример.

1. Шамони е поврзан со тунел со италијанскиот град Гурмајер. Тунелот Мон Блан е долг 11,6 метри и минува низ самиот масив. Изграден е помеѓу 1959 и 1965 година.