7 причини зошто Кирк Даглас беше еден од најпочитуваните луѓе во Холивуд

Еден од последните преостанати актери на Златното доба на Холивуд, Кирк Даглас, почина, но неговата харизма и шарм секогаш ќе бидат живи во нашите срца.

103-годишната легенда исто така беше продуцент, автор, режисер и војник, служејќи како инспирација на милиони фанови ширум светот. Еве зошто Кирк Даглас беше толку сакан и зошто секогаш ќе му се восхитуваат како на вистинска икона.

1. Никогаш не се двоумеше да работи напорно

Роден во сиромашно еврејско семејство, раниот живот на Кирк бил полн со борби. Пред да стане едно од најпознатите лица во Холивуд, Кирк продаваше закуски за живот. Исто така, служеше во морнарицата на САД 2 години и се бореше во Втората светска војна.

2. Тој секогаш кажуваше што мисли

Тие велат дека славата ги менува луѓето, но таа изрека не важи за Кирк. Тој беше суров кога стануваше збор да ги изрази своите емоции и тој стана славен по тоа. Всушност, во својата автобиографија, „Синот на Рагман“, Кирк се опиша себеси како „најнепосакуваниот актер“, што очигледно не е вистина, но неговото чувство за хумор и суровост имаат своја посебна фаза.

3. Тој донираше милиони на училиштата и болниците

Кирк знаеше колку е тешко да се порасне во сиромашно семејство. Тој и неговата сопруга Ана собраа огромна сума од 80 милиони американски долари и ја дадоа за да помогнат во градењето училишта, болници, игралишта, итн. Тој откри дека неговата мајка еднаш му кажала дека треба „да се грижи за другите луѓе“ и тој го почитува нејзиниот совет.

4. Тој беше одличен сопруг и грижлив татко

Кирк се ожени со Ана Бајденс во 1954 година и тие беа среќни во бракот додека Кирк не го испушти последниот здив. Тие имаат 2 сина заедно и 4 внуци. Пред Кирк да се запознае со Ана, тој беше во брак со Дајана Дил и е татко на Мајкл Даглас и Џоел Даглас.

5. Тој доби Оскар по претрпениот мозочен удар

Откако го помина поголемиот дел од животот во одлично здравје, во 1996 година, Кирк претрпе голем удар и ја изгуби способноста да зборува. Со помош на лекарите и неговата сопруга, тој можеше повторно да зборува. Само 2 месеци подоцна, тој ја прифати наградата и им се заблагодари на присутните на церемонијата и наградата ја посвети на сопругата.

6. Тој беше најстариот активен блогер во светот

Кирк беше актер, војник, филантроп, режисер, продуцент – и исто така блогер! Имаше неверојатни вештини за пишување и од време на време напишуваше емотивни текстови за разни Интернет-платформи, вклучувајќи го и Хаф Пост. Се верува дека тој бил најстариот блогер во светот.

7. Тој се појави во над 90 филмови и ТВ-емисии и освои голем број престижни награди

Тој произведе околу 30 филмови и режираше 2. За Холивуд, Кирк беше редок скапоцен камен кој беше џек од сите занаети. Од престижните Оскари до Златните глобуси, тој ги освои сите и исто така беше почестен од разни земји за неговата воена служба и придонесот во забавата.