7 работи што се случуваат со вашето тело кога бакнувате некого

Бакнувањето со некој што го сакате не само што прави вие и вашиот партнер се чувствувате добро и да ја зајакнете врската, туку има и многу здравствени придобивки. На пример, можеби не сте расположени да го бакнете вашиот сакан кога имате главоболка, но токму тоа може да ви помогне да се ослободите од неа!

1. Вашите артерии можат да бидат поздрави

Студија покажа дека луѓето кои почесто се бакнуваат имаат пониско ниво на холестерол. Кога се бакнувате вашето тело почнува да произведува повеќе окситоцин. Овој хормон помага во ублажување на стресот и вознемиреноста, што може да придонесе за високо ниво на холестерол. Бакнувањето исто така може да помогне во намалување на крвниот притисок.

2. Вашата алергија може да се намали

Бакнувањето го намалува стресот и ве исполнува со позитивни емоции, што може да помогне во намалување на алергиите. Сепак, треба да имате предвид дека ако вашиот партнер јадел нешто на што сте алергични, тоа може да предизвика алергиска реакција.

3. Вашето лице може да изгледа помладо

Многу мускули на лицето се вклучени кога се бакнувате, така што тоа го тонира вашето лице како вистински тренинг. Во минута, можете дури и да потрошите до 26 калории. И бидејќи бакнувањето го зголемува протокот на крв во вашето лице, тоа може да го стимулира производството на колаген и еластин, што може да помогне лицето да изгледа помладо.

4. Главоболката или грчевите може да станат полесни

Ако имате главоболка или грчеви при менструацијата, би било добра идеја да се обидете да ја ослободите болката со бакнување. Бакнувањето ги проширува вашите крвни садови и го намалува крвниот притисок, па затоа може да помогне во намалување на болката.

5.Помалку веројатно е да добиете кариес

Бакнувањето го зголемува производството на плунка, што може да ги заштити вашите заби од штетни бактерии и да спречи расипување на забите. Некои експерти исто така велат дека минералните јони во плунката можат дури и да помогнат во санирање на мали лезии во глеѓта на забите. Сепак, вашата орална хигиена и онаа на партнерот е многу важна, бидејќи има бактерии кои предизвикуваат кариес и кои можат да се пренесат кога се бакнувате.

6. Може да ослабете

Бакнувањето исто така му помага на вашето тело да произведува повеќе допамин. Ако во вашиот организам нема доволно овој хормон, можеби имате повеќе желби за храна, што обично значи дека можеби сакате да јадете нешто нездраво и калорично. Па дури и откако ќе го изедете, можеби нема да бидете целосно задоволни. Поголеми нивоа на допамин можат да го контролираат вашиот апетит и да помогнат во спречување на зголемување на телесната тежина.

7. Може да се чувствувате помалку поспани

Допаминот исто така влијае на нивото на вашата енергија. Ако нивото на допамин е ниско, може да се чувствувате повеќе уморни и да ви треба повеќе сон од вообичаеното. Затоа бакнувањето може да ја зголеми будноста на вашето тело.