7 вили на познати личности кои биле напуштени или ставени на продажба

Сигурно сте размислувале за тоа како ќе изгледа вашата куќа од соништата. Всушност, постојат многу простори што можат да ве инспирираат, на пример, куќите на славните. Нивните домови обично се полни со фасцинантни детали, а некои се чини дека излегоа од бајка.

Сепак, некои sвезди одлучуваат да ги продадат од никаде, и по многу високи цени. И покрај трошоците, кога куќа како оваа е достапна, таа обично се продава многу брзо, освен во некои случаи кога никој не сака да ја купи, а таа завршува напуштена.

1. Вилата на Мајк Тајсон во Саутингтон

Куќата ја изградил Тед Ванели, политичар од округот Тривал. Мајк Тајсон ja купил за 300.000 американски долари во 1989 година.  Сепак, години подоцна, боксерот имал некои лични и правни проблеми што влијаеле на неговата кариера и животниот стил. Иако се обиде да се врати на врвот на својата кариера, проблемите во врска со неговото несоодветно однесување постојано излегоа на виделина. Неговата куќа беше полна со луксуз, од кошаркарско игралиште до голем базен. Тој исто така поседувал 3 бенгалски тигри. Вилата била продавана неколку пати и моментално е во сопственост на Living Word Sanctuary.

2. Вилата на Брус Ли

Брус Ли по неговата смрт помеѓу другите работи оставил и вила во Хонг Конг. Во 1973 завршила во рацете на бизнисменот Ју Пенгнијан. Тој ја претворил во хотел иако барале од него да биде музеј. Подоцна сакал да ја направи туристичка атракција, но не му успеало. Ретко местото било функционално, а во 2019 било срушено за да се изгради центар за едукација.

3. Куќата на Алеистер Кроули

Овој шкотски имот го преживеал времето, па дури и пламенот. Припаѓал на Алеистер Кроули и гитаристот на Лед Цепелин, Џими Пејџ. Долго време пред писателот да се пресели во палатата, областа веќе имала историја на чудни инциденти што се одвивале во 13 век. Местото користено за засолниште на црква и гробишта. Легендата тврди дека црквата се запалила и не оставила преживеани. Замокот Болески е изграден на своето место во 1760-тите години од полковникот Арчибалд Фрејзер. Во 2015 година, избувнал пожар и куќата била оштетена. Во 2019 година се случил уште еден пожар. Сепак наскоро вилата ќе се реновира.

4. Замокот Минели

Откако Винсенте Минели починал тој го оставил имото на својата ќерка Лиза, но под услов неговата последна сопруга Ли Андерсон да живее таму до нејзината смрт. Ли живеела во вилата 10 години, но во еден момент Лиза ја продала, а Ли ја тужела. На крајот Ли ја тргнала тужбата, но бидејќи Лиза ја продала куќата им плаќала кирија на новите сопственици за да може нејзината маќеа да живее таму.

5. Недојдија на Мајкл Џексон

Не беше само дом, туку беше и забавен парк исклучиво за гостите на пејачот. Во 2015 ранчот бил продаден за 100 милиони долари. Во 2019 година, по документарниот филм „Напуштајќи ја Недојдија“, вредноста на ранчот се спушти на 31 милиони долари.

6. Студијата за снимање Хук Енд, вилата каде некогаш снимал Пинк Флојд

Тој бил купен од пејачот Алвин Ли. Подоцна, палатата премина во рацете на гитаристот на Пинк Флојд, Дејвид Гилмур, и токму во оваа куќа беа снимени делови од албумот The Final Cut. Гилмур го продаде на Тревор Хорн, кој го стави на продажба откако неговиот син, Арон и неговата сопруга имаа инцидент во градината. Потоа помина во рацете на Марк Вајт.

7. Хациенда Нополи на Пабло Ескобар

Оваа хациенда ја изградиле Пабло Ескобар и неговиот братучед, откако набавиле разни имоти. Тие почнале да го разубавуваат местото со изградба на простории, патишта, базени, вештачки езера и брод, меѓу другото. Сега е напуштена.