7 вообичаени грешки кои ве спречуваат да изгледате совршено на фотографиите

Секој од нас понекогаш се чуди како изгледа нормално во живо, но на фотографиите изгледа смешно, исплашено, збунето…

Или пак вегувате во истите стари фармерки од пред 5 години, но на фотографијата изгледате подебело од кога и да е… Одговорот е едноставен: треба само да научите неколку тајни на позирање и ќе го добиете посакуваниот резултат.

1. Лажна насмевка

Една од најчестите причини за лошите фотографии е неприродноста. Побарајте од личноста која ве фотографира да каже нешто смешно.

2. Соберена коса

Ако планирате фотосесија, подобро е да не ја исправате косата и да не ја врзувате цврсто во опавче. Пред да направите слика, најдобро е да ја навалите главата надолу и нежно да ја четкате косата од корените со прстите. Ова ќе ѝ даде леснотија на вашата фотографија.

3. Рацете скриени зад грб

Не кријте ги рацете зад грб: исечените екстремитети изгледаат многу грдо во рамката. Подобро ставете ги рацете на половината и раширете ги лактите на страните: на овој начин визуелно ќе изгледате потенки.

4. Погрешно време

Професионалните фотографи ја знаат важноста на осветлувањето. Тоа е причината зошто за време на фотографирањето во студиото секогаш се користи голема количина природна и вештачка светлина. Ако фотографирате на отворено, тогаш избегнувајте фотографирање среде денот, бидејќи сенките на лицето ќе бидат премногу силни и остри. Подобро е да се фотографирате во раните утрински часови или кога сонцето ќе почне да заоѓа: во ова време светлината станува помека, така што рамномерно се дистрибуира во кадарот.

5. Црвен кармин

Воздржите се од употреба на темни кармини. Вие неволно можете да ја соберете устата и карминот на усните ќе ја претвори вашата насмевка во искривена злобна насмевка. Исто така, не се препорачува црвен кармин за девојки кои имаат тенки усни, ќе им ги направи да изгледаат уште потенки.

6. Погрешен објектив и агол

Не плашете се да експериментирате со агли на камера, агли на фотографирање и леќи со различна фокусна должина. Исто така запомнете: кога снимате портрет, треба да ја држите камерата малку над нивото на очите, а брадата треба да биде навалена малку надолу.

7. Наклон на главата и статични раменици

Девојките за време на фотосесии често ја накривуваат главата, но забораваат на остатокот од телото. Играјте се со наклонот на рамениците.