8 грешки што ги прават луѓето при комбинирање на фармерки во својот изглед

Во денешната мода, границите се практично избришани и можете да носите било што со сè. Сепак, основните принципи на комбинирање на бои, текстури и пропорции не се откажани. Затоа, ако сакате да го потенцирате достоинството на вашата фигура, тие сепак треба да бидат земени во предвид.

8. Тесни фармерки со долга јакна

Во принцип, нема ништо лошо во оваа популарна комбинација, но само додека зборуваме за одредени видови фигури. На пример, со полни колкови, долгата и тесна јакната над тесните фармерки не само што ќе ја изгуби линијата на половината, туку и дополнително ќе ја нагласи полнотата на задникот и колковите.

Многу подобро било да се тоа широки, тесни или стандарден модел фармерки со висок струк, а јакната да ја носите откопчана.

7. Високи чизми

Тесни фармерки во комбинација со тесни и високи чизми се можеби една од најпопуларните комбинации. Сепак, постојат неколку работи кои вреди да се имаат на ум. Прво, висината е различна: чевлите што завршуваат во областа на листовите можат да ги направат колковите поголеми и визуелно да ги скратат нозете. Второ, ако потколениците се полни, фармерките вметнати во такви чизми ќе ги направат да изгледаат уште поголеми.

За да ги избегнете овие ефекти, обидете се да се одлучите за чизми до колена. Друга опција е целосно да го замените овој познат избор со чизми до глужд, особено со исечок однапред, ако сакате визуелно да ги издолжите нозете.

 

6. Ремен со голема тока

Ремените со големи токи влегуваат и излегуваат од мода, но мора да признаете дека во комбинација со фармерки, таков додаток неизбежно предизвикува асоцијации со Дивиот Запад. Ако ваков цртан изглед ви изгледа одвратно, подобро е да им дадете предност на повеќе минималистички опции кои нежно ја надополнуваат сликата, а не да го свртувате целото внимание на себе.

5. Додатоци од тексас

Голема количина тексас знае да е премногу за вашиот изглед. Едно е да се комбинираат фармерки и тексас јакна, што е сосема прифатливо за дизајнерите. Сосема различно е тексас чевли, капи, чанти и ремени. Ако се стремите кон хармонија на изгледот, подобро е да ги оставите таквите додатоци за со други видови облека.

4. Каубојска капа

Каубојска капа во комбинација со тексас е уште еден виновник за карикатуралниот изглед на локалниот шериф или кантри музичар (особено, заедно со каубојски чизми). Ако сте голем љубител на капи и не сакате целосно да го напуштите овој додаток во вашата гардероба, обидете се да одлучите за понежни модели како на пример федора.

3. Широки фармерки со сандали

И покрај големото искушение да ја користите оваа комбинација поради нејзината погодност, не вреди да се прави ова, барем затоа што фармерките ќе се влечат по земјата и ќе се уништат брзо. Покрај тоа, таков модел е дизајниран да ги издолжува нозете, а не да ги елиминира, па затоа подобро е да носите чевли со потпетици за вечерен изглед. За рамни сандали посоодветни се фармерките што се тесни.

2. Црни фармерки со кафеав ремен

Црните фармерки се можеби најпопуларната алтернатива на традиционалните сини фармерки, но носењето правила има. Значи, не е пожелно е да се комбинираат црни фармерки со кафеав ремен. Поентата не е само дека комбинацијата на овие бои не омилена на дизајнерите, туку таквите правила ги диктира и модата во која преовладува монохроматски стил, па затоа ременот не треба да стане ѕвезда на сликата, туку маскиран додаток.

1. Скратени фармерки со чизми до глужд

Проблемот со исечените фармерки во комбинација со чизми до глужд е приближно ист како и проблемот со чизмите до под колена: пропорции што ги прават вашите нозе да изгледаат пократки.

Имајќи предвид дека исечените фармерки се инхерентно летен елемент на облека, би било правилно да се спомене дека секој тип летни обувки е подобро комбиниран со нив – од патики до сандали. Ако зборуваме за периодот пролет-есен, тогаш би било подобро да носите издолжени чизми до глужд или високи чизми.