8 намирници кои ги менуваат своите придобивки во различни услови

Навикнавме да мислиме дека доматите се покорисни кога ги јадеме сурови и правиме салата со нив. И, иако ова е вистина, тие всушност се подобар избор за вашиот стомак кога ќе се сварат. И има многу повеќе обична храна што може да ве изненади со променливите придобивки во зависност од начинот на подготвување.

1. Банани

Ако страдате од дијабетес, подобро е да јадете банани кои се незрели, велат експертите. Кога зрее банана, скробот почнува да се претвора во шеќер што треба да го контролирате за време на дијабетес. Од друга страна, зрелите банани имаат некои други мали здравствени придобивки. Зрелите банани се полесни за варење.

2. Печурки

Иако печурките може да изгубат витамин Б откако ќе се сварат, има некои големи придобивки што ги добиваат по ударот на топлина. Како прво, суровите печурки се како сунѓери и можат да апсорбираат токсини што можат да се уништат преку готвење.

Второ, готвењето го зголемува бројот на антиоксиданти во печурките што на нашето тело толку многу му требаат во современиот свет.

3. Домати

Навикнавме да јадеме сурови домати. Да, тие содржат витамин Ц, но експертите велат дека кога ќе се сварат, тие имаат многу поголемо ниво на ликопен. И ова може да биде помоќен антиоксиданс од витамин Ц. Исто така, готвењето домати може да ги омекне влакната, па тие стануваат полесни за варење.

4. Моркови

Малку е изненадувачки, но морковите, кои се толку добри за нас благодарение на нивниот бета каротен, имаат поголемо ниво на хранливи материи кога се готват. Овој зеленчук сака да се загрева. Вриењето може да создаде уште подостапен бета-каротен во морковот.

5. Спанаќ

Спанаќот е преполн со хранливи материи, но може да апсорбираат повеќе калциум и железо ако го готвите, велат лекарите. Тоа се случува затоа што е богат со оксална киселина, која ја блокира апсорпцијата на железо и калциум. Кога го готвите спанаќот, овој елемент се распаѓа и од него можете да добиете повеќе здравствени придобивки.

6. Сирење

Сирењето е одличен извор на протеини, но секој вид може да има различни дополнителни придобивки. На пример, моцарелата има помалку натриум и калории отколку повеќето други сирења. Исто така, содржи бактерии кои делуваат како пробиотици, така што може да го подобри здравјето на цревата и вашиот имунолошки систем.

Во исто време, синото сирење има повеќе калциум од повеќето други сирења, но може да биде премногу солено за некои луѓе.

7. Леб

Откриено е дека двопекот има помал гликемиски индекс. Овој индекс има влијание врз нивото на шеќер во крвта, така што може да биде подобра опција за дијабетичарите.

Лебот од кисело квасец содржи поголемо ниво на антиоксиданти и фолати од другите видови леб. Исто така, има пониски нивоа на фитат, така што му овозможува на вашето тело полесно да ги апсорбира хранливите материи.

8. Цвекло

Една студија ги испита ефектите од пиење 250 милилитри сок од цвекло секој ден врз 68 лица со висок крвен притисок. Како резултат, истражувачите откриле дека значително го намалува крвниот притисок. Од друга страна, вареното цвекло може полесно да се свари бидејќи неговите тврди влакна се распаѓаат на ист начин како и кај варените компири.