8 познати татковци откриваат какви лекции научиле додека ги воспитувале своите ќерки

Истражувањата покажуваат дека здравата врска со таткото има директно влијание врз самодовербата и академскиот успех на ќерката. На мажите не им е лесно да воспитуваат девојчиња, бидејќи многу работи се нови за татковците. Уште поинтересно е да се види како грижливите татковци стануваат најдобри пријатели за своите ќерки и како овие млади суштества лесно и неповратно ги менуваат.

1. Вил Смит

Вил пораснал со многу строг татко, кој го научил дека е невозможно да се успее без дисциплина и напорна работа. Така, кога неговата единствена ќерка Вилоу решила да ја прекине својата музичка турнеја, актерот збеснал. Татко и ќерка имале голема пресметка, а Вилоу во знак на протест си ја избричила главата.

Ова го принудило Смит да ги преиспита своите методи на родителство, тој сфатил дека строгоста ги одбива децата. Актерот призна: „Сфатив дека човек ќе го мрази секој оној што ќе му ги наметне своите желби“.

2. Двејн Џонсон

Рок е горд татко на три девојчиња. На Денот на таткото, тој на својата страница на социјалните мрежи напиша: „Секој маж сака син, но на секој маж му треба ќерка“. Тој додаде: „Сите мои девојки донесоа рамнотежа во мојот живот“.

Холивудската славна личност не пропушта прилика да ја изрази својата љубов кон своите ќерки. И на четвртиот роденден на неговата втора ќерка, тој сподели слатки зборови со светот: „Ти давам збор дека ќе те сакам и ќе се грижам за тебе до крајот на моите денови“.

3. Марк Волберг

Марк Волберг (50) првенствено е поврзан со улоги на опасни типови во акционите филмови. Но, дома, актерот се претвора во мек татко „кој мирно седи на сесијата за маникир што ја организира неговата 12-годишна најмлада ќерка.

4. Тим Мекгроу

Суперѕвездата на кантри музиката е татко на три ќерки и се чини дека е многу среќен поради ова. Пејачот раскажа како живее во куќа полна со жени: „Ме направија подобра личност. Благодарение на нив, јас ги гледам работите поинаку“.

5. Џејми Фокс

Актерот, кој сега има 54 години, сам одгледал две ќерки. Тој призна дека морал да научи како да биде подобар татко. Една од најголемите лекции што ги научил е секогаш да ги става своите девојки на прво место и да биде постојано таму.

Отсуството, според него, претходно, го надоместувал со пари и подароци. Но, еден ден неговата најстара ќерка му рекла: „Не ми се допаѓаш. Ако кажеш дека ќе дојдеш, тогаш мора да дојдеш“. И тоа му ги отворило очите на Џејми.

6. Томас Рет

Уметникот и текстописец на кантри музика има четири ќерки, од кои најстарата е посвоена. Тој призна дека неговите девојки секој ден го допираат до срж. Тој додаде: „Има нешто посебно во тоа да се биде татко на девојче. Благодарение на ова, мислам дека станав помек и потрпелив.“

7. Џими Фалон

Телевизискиот водител и комичар одгледува две девојчиња. Од страна се забележува дека има најнежни чувства кон нив. Тој признава: „Дури и најмажествените момци стануваат меки кога имаат ќерки“.

А еве што вели тој за воспитувањето на девојчињата: „Татковците веднаш се заљубуваат во своите бебиња и се подготвени да ги остават да се извлечат со сѐ. Значи, мајките се одговорни за дисциплина во семејство со ќерки.“

8. Крис Хемсворт

Австралискиот актер има три деца: Два сина, близнаци и една ќерка Индија. Индија му беше првороденче. Еве што кажа за своето татковство во едно интервју: „Тоа е најзначајното нешто во кое сум бил вклучен“. Исто така, изведувачот на улогата на Тор додаде дека ќерката го зазема главното место во неговиот живот: „Кога сум на работа, мислам на неа, а кога не сум на работа, поминувам време со неа!“