8 секојдневни навики кои го уништуваат вашиот сон

Ако ви треба подолго од 30 минути за да заспиете или ако се разбудите и останете будни повеќе од 20 минути во текот на ноќта, треба да го подобрите квалитетот на вашиот сон.

Најдобар начин да го направите тоа е да бидете сигурни дека вашите дневни навики нема да се мешаат во вашите потреби за спиење.

1. Користење на екраните пред спиење

Исклучете го телефонот (или кој било друг екран) 30 минути пред спиење и прочитајте книга или пак искапете се. Емисијата на сина светлина го блокира вашето производство на мелатонин, хормон кој е одговорен за спиење. Ова ви го отежнува паѓањето во длабок сон.

2. Немање стабилна шема за спиење

Деноноќниот ритам, вашиот биолошки часовник, ја контролира количината на часови што спиеме секој ден, како и кога спиеме и се будиме. Ова не значи дека треба да се будите во 7 часот наутро секој ден. Лицата кои се ноќни птици природно спијат после полноќ и се будат подоцна. Ова опфаќа околу 20% од населението. Откријте каква е вашата шема и придржувајте се до неа.

3. Прејадување пред спиење

Неколку студии покажаа дека постои поврзаност помеѓу доцното јадење и рефлуксот на киселина и варењето, што пак влијае на квалитетот на вашиот сон. Избегнувајте да јадете големи оброци 3 часа пред спиење. Пијте чај од камилица без шеќер.

4. Игнорирање на полицискиот час за кофеин

За жал, многу луѓе не се свесни дека кафето не е единствениот пијалок спакуван со кофеин. Чоколадото, енергетските пијалоци, повеќето чаеви и соја се високи даватели на кофеин. Дури и врелото какао содржи доволно кофеин за да ве спречи да заспиете. Ограничете ја потрошувачката на кофеин и обидете се да го пиете наутро. Колку помалку пиете, толку подобро функционира кога навистина ви треба.

5. Одложување на алармот

Доколку поспиете уште 5 минути нема да промените многу нешта во животот. Всушност, одолжувањето го зголемува нивото на кортизол, познат и како хормон на стрес. Треба да бидете во можност да одвоите време и да се разбудите на релаксиран начин за да ги започнете деновите со ниско ниво на стрес.

6. Лоша исхрана

Помала потрошувачка на витамини А, Б1, Д, магнезиум, калциум и цинк е поврзана со слаб сон. Друга студија покажува како исхраната со високи калории се однесува на слабиот сон, додека исхраната која се фокусира на зголемување на конзумацијата на растителни влакна може да фаворизира подобар сон на долг рок.

7. Не вежбате

Изненадувачки, не се спроведени многу студии за да се докаже дали се поврзани несоница и недостаток на вежбање. Оние што се изведоа сугерираат дека аеробната вежба со умерен интензитет го намалила времето на учесниците да заспијат, но во целина, само по 24 недели вежбање, возрасните со несоница заспале побрзо, спиеле малку подолго и имале подобар квалитет на спиење отколку пред да почнат да вежбаат.

8. Неуредна спална соба

За возрасните, облеката или електронската опрема што лежат наоколу можат да ги стимулираат и на тој начин да ги спречуваат да заспијат. Наместо тоа, избегнувајте да оставате документи, книги или електроника поврзани со работата во вашата соба.

Бонус: Дали е добро за вашето здравје да спиете со влажна коса?

Во 2012 година, турските научници спроведоа студија за да потврдат дали спиењето со влажна коса која е студено време навистина ве прави болни. Излегува дека, како што споменавме и претходно, со оглед на тоа што влажната коса ве прави да чувствувате дека ви е студено, вашите синуси реагираат со лачење на слуз, како навистина да имате настинка. Оваа акумулација на слуз многу често резултира со инфекција.