8 секојдневни навики кои ќе ја забрзаат вашата битката за слабеење

Слабеењето е често бавна работа, па посакувате да постои начин малку да се забрзаат работите. Сите кои што сте на диета можете да се радувате бидејќи има многу индиректни средства за согорување повеќе калории, потиснување на апетитот и подобрување на мускулниот тонус.

1. Запалете свеќа

Замислете свеќа со мирис на ванила. Звучи слатко, нели? Ванилата е позната како вкус на сладолед и колачиња, работи кои тешко се поврзани со слабеење. Но, како што се испостави, кога поминуваме многу време околу овој вкусен мирис, тоа ни го запира апетитот. Ванилата специфично ја убива желбата за слатки, особено чоколадо. Значи, полнењето на вашиот дом со мирис на ванила е добар начин да ги задржите желбите настрана.

2. Јадете нелупено овошје и зеленчук

Нема сомнение дека јадењето овошје и зеленчук прави чуда за вашето здравје. Но, тие се уште поповолни кога се консумираат со кора. Кората е преполна со антиоксиданти и растителни влакна, што помага да се намали гладот и ве прави да се чувствувате сити подолго. Добрите бактерии кои живеат во микрофлората на нашиот стомак, исто така, се хранат со растителни влакна и произведуваат масни киселини, зајакнувајќи го чувството на ситост.

И како бонус, јадењето лушпи може да помогне да се спречат некои непријатни болести, како што се ракот и Алцхајмеровата болест.

3. Ставете огледало пред вас каде што јадете

Гледајќи како јадеме драматично влијае врз тоа колку јадеме, покажува една студија. Во ова истражување учествувале 185 студенти, половина јаделе чоколадна торта, другата половина – овошна салата. Студентите кои требало да јадат торта пред огледалото воопшто не уживале, за разлика од студентите што ја јаделе салатата. Очигледно, не ја сакаме визуелната слика како се прејадуваме или јадеме нездраво, така што на овој начин помалку веројатно ќе се занесеме.

4. Исправете се

Постојат многу добри причини да го подобрите вашето држење на телото. Ве прави да изгледате послаби и повисоки, а исто така ги зајакнува вашите стомачни мускули. Може да ви помогне да го подобрите нивото на енергија и да се ослободите од заморот предизвикан од диета.

5. Работете нешто со прстите

Ова прави да трошите повеќе енергија во текот на денот додека правите други работи. Кога истражувачите хранеле луѓе со 1.000 калории на ден, оние кои правеле некои движења со рацете и прстите се бореле против дебелеењето многу поефикасно. Значи, немојте да мислите на тоа како на финта, туку како мала спонтана вежба.

6. Земајте витамин Д

Витаминот Д не само што помага во поддршка на вашиот имунолошки систем и ги зајакнува вашите коски и заби, туку влијае и на телесните масти. Без разлика дали го потиснува формирањето и залихите на масни клетки или произведува серотонин кој помага да се контролира апетитот, витаминот Д ја завршува работата. Затоа, обидете се да посегнете повеќе кон јајца, печурки и риби што се полни со овој витамин.

7. Носете високи потпетици

Верувале или не, носењето високи потпетици им ги дава на нозете и ‘рбетот вистински „ден за нозе“ во теретана. Тие бараат да одите исправено и ги јакнат мускулите.

8. Јадете повеќе лута храна

Размислете за воведување поголема количина на топлина во вашата исхрана: лутата храна може да биде голема помош во намалувањето на апетитот и зголемувањето на потрошувачката на енергија. На пример, црн пипер спречува формирање на масни клетки, ѓумбир и цимет го контролираат нивото на шеќер во крвта, куркума и ким согоруваат маснотии.