9 факти за животот во Кина кои докажуваат дека Кина е како на друга планета

И покрај огромниот број статии и приказни за Кина сѐ уште постојат работи кои можат целосно да нѐ изненадат. На пример, мажите овде користат платнени маски за лице, додека жените сметаат дека „ќесите“ под очи се знак на убавина.

Уникатни стандарди за убавина

Во мода имаме „лисички очи“, како што ги нарекуваат во Кина: тоа е кога очите и веѓите визуелно се протегаат до слепоочницата со помош на шминка. Плус нацртани „мачкини очи“. А Кинезите го прават спротивното – го заокружуваат аголот на надворешниот очен капак, така што очите изгледаат големи и детски невини.

Исто така, Кинезите не мислат дека високите јаболчници се убави и се ослободуваат од сите агли: Со помош на шминка го заокружуваат обликот на лицето. Некои дури отстрануваат делови од коските на јаготките и долната вилица за да имаат мазно овално лице.

Актерките над 30 добиваат „возрасни“ улоги

Многу е тешко да се најде серија во Кина каде главниот лик е над 30 години. На актерките им остануваат 2 опции: прифаќаат и не сонуваат за врвни улоги или користат ботокс и други трикови за да изгледаат како многу млада девојка. Но, вторите имаат тенденција да добиваат тони потсмев од гледачите.

Но, тоа не е се. Во серијата, на жените 30+ им се доделуваат улоги на 60-годишни хероини. Во колажот погоре е фотогрфија од ТВ серијата Nirvana on Fire, каде што актерката која ја играше мајката беше 6 години постара од нејзиниот син на екранот.

Локалните жители користат раскошни фразеологизми

Секоја култура има свои фразеологизми, а Кина не е исклучок. Згора на тоа, во текот има изрази, чиешто значење не може да се разбере во буквален превод.

На пример, ако една жена рече дека маж и пушти гулаб, тоа значи дека таа веќе се нашминкала и се дотерувала, а тој го откажал состанокот.

Пилешките стапала се сметаат за здрав деликатес

Во Кина има грицки кои на Европејците ќе им бидат чудни. На пример, пилешки стапала, кои во други земји обично се даваат на домашни животни. А во Средното Кралство се продаваат во продавници, пазари и плажи, дури и се служат во добри ресторани.

Кинезите веруваат во хороскоп

Некои локални жители толку многу веруваат во астрологијата што го дознаваат хороскопскиот знак на личноста што ќе ја вработат. А во апликациите за запознавање, корисниците го посочуваат хороскопскиот знак заедно со возраста, платата, фотографија од автомобил и куќа.

Не јадат сладолед во „критични денови“

Во Небесната империја, многумина сè уште се придржуваат до правилата за домаќинство врз основа на советите на традиционалната кинеска медицина. Така, широко се верува дека употребата на сладолед и ладни пијалоци за време на менструацијата предизвикува или ја влошува менструалната болка. Кинескинките во „овие“ денови пијат топла вода, чај, чорба и јадат само топли јадења.

Чајна церемонија се организира дури и на свадба

Церемонијата на чај е важен дел од кинеската свадба. Невестата и младоженецот клекнуваат пред родителите и им подаваат шолја со фразата: „Ве молам, пијте чај“. Откако секој родител ќе испие голтка чај, на младенците ќе им биде понуден црвен плик со пари. Тоа значи дека парот бил благословен и прифатен.

Мажите треба да се грижат за себе

Мажите во големите градови доживуваат социјален притисок во поглед на изгледот: треба да изгледате младо, бидејќи тоа е симбол на успех. Така се повеќе Кинези користат козметика за лице.

Козметиката стана знак на софистицираност и професионалност. Исто така, 73% од Кинезите изјавиле дека се грижат за својот изглед за да им угодат на жените.

Актерот Џанг Жехан (на сликата погоре) на шега го доби прекарот „манијак со маски“ затоа што е љубител на платнени маски за лице.

Давање стапчиња за свадба

Ако сакаат на младенците да им посакаат брзо надополнување во семејството, им се даваат стапчиња за свадба. И сето тоа затоа што првиот дел од зборот „стапчиња“ kuàizi е согласен со зборот „брзо“, вториот – со зборот „дете“.