9 навидум позитивни навики кои всушност прават повеќе штета отколку добро

Губењето на тежината може да биде предизвик. И ако читате многу за тоа на интернет, тоа исто така може да биде збунувачки. Има многу сајтови и блогови полни со совети за здравје и слабеење, а многу од нив изгледаат легитимни. Иако секогаш е важно да разговарате со лекар или нутриционист, понекогаш само брзата двојна проверка ги доведува овие работи до сосема ново светло.

1. Да спиете помалку за да станете да вежбате наутро

Вежбањето наутро се смета за одлична опција. Се совпаѓа со природните хормонски флуктуации на телото, помага при фокусирање и расположение во текот на денот и помага во регулирање на апетитот. Меѓутоа, ако го компромитирате идеалниот број часови што треба да спиете, тоа може да има контраефект. Ограничувањата на спиењето се поврзани со зголемен глад и внес на храна, со поголем ризик од зголемување на телесната тежина и дебелина.

2. Вежбање секој ден

За навистина да направите разлика во вашиот живот, редовниот план за вежбање дефинитивно треба да биде нешто исто толку рутинско за вас како јадењето или спиењето. Но, секогаш треба да резервирате еден ден за одмор на секои 7 до 10 дена. Тоа е затоа што телото треба да ги поправи микроскопските солзи во мускулното ткиво и да го ребалансира нивото на млечна киселина и гликоген. Ова ви дава време вашите мускули да станат посилни и да го намалите ризикот од повреда.

Премногу вежбање може да предизвика замор на надбубрежните жлезди и всушност да го зголеми зголемувањето на телесната тежина, особено околу стомакот. Тоа се должи на кортизолот, природен хормон на стрес кој е одговорен за регулирање на вашиот метаболизам. Еве еден професионален совет: кортизолот е исто така директно поврзан со стресот, затоа погрижете се да се одморите доволно, и физички и психички!

3. Премногу спиење

Можеби сме повеќе навикнати да го слушаме спротивното, но тоа е исто така вистина. Исто како што недоволното спиење е лошо за вас, премногу сон исто така го зголемува ризикот од развој на хронични заболувања, како што се коронарна срцева болест, дијабетес, анксиозност и дебелина кај возрасните. Ако сметате дека 7 до 8 часа сон навечер се „недоволни“ или се чувствувате уморни по добра ноќ, размислете да се консултирате со вашиот лекар.

4. Не внесување доволно масти

Се разбира, ова се однесува на здравите масти. Мастите добија лош рап, но тие се дел од урамнотежена здрава исхрана, а на нашите тела им се потребни. Тие помагаат во апсорпцијата на витамини, го поддржуваат растот на клетките, здравјето на мозокот и очите, заздравувањето и производството на хормони, само да наведеме неколку. И тие се најдобриот извор на енергија за нашите тела.

Ако се чувствувате тромо, често сте гладни, ве болат зглобовите или настинувате повеќе од вообичаено, можеби ќе сакате да јадете повеќе здрави масти. Ова може да се најде во сирење и јајца, маслиново, путер или масло од канола, јаткасти плодови и авокадо и чиа или ленено семе. Само обидете се да избегнувате транс масти од хидрогенизираните масла кои често се наоѓаат во преработената храна.

5. Да се има политика на нулта толеранција со шеќерот

Од намалување на ризикот од дијабетес и побавно стареење до подобро спиење и слабеење, придобивките од намалувањето на шеќерот се огромни. Сепак, нулта толеранција на шеќер може да доведе до додавање на храна со вештачки засладувачи, а овие производи можат да бидат лоши како самиот шеќер, предизвикувајќи дијабетес и дебелина.

6. Отстранување на жолчката од јајцето

Јајцата се меѓу најхранливите намирници на планетата. Тие имаат многу витамини и речиси малку од сите хранливи материи што му се потребни на нашето тело. Но, кога ќе ја исфрлите жолчката, фрлате повеќе од половина од хранливите материи. И уште повеќе, жолчката е местото каде што е холинот, ретка хранлива материја која се користи за градење клеточни мембрани и игра специфична улога во мозокот.

7. Преферирање салата пред протеини

Салатите се одлични, но ако го наполните стомакот со зелена салата, можеби нема да оставите доволно простор за вистинската количина на протеини. Протеинот игра улога во создавањето и одржувањето на секоја клетка во телото. Без него, може да изгубиме мускулна маса и да добиеме послаб имунолошки систем, коса и нокти.

8. Чување на јогурт со вкус во фрижидер

Јадењето јогурт се смета за здрава навика, бидејќи е преполна со здравствени придобивки. Содржи калциум, пробиотици кои се добри за нашиот микробиом и имунолошки систем, витамини, протеини. Сепак, повеќето јогурти со вкус што ги купуваме имаат многу додадени шеќери и засладувачи. Значи, ако навистина го сакате јогуртот со овошје, размислете да си направите природна верзија.

9. Пиење премногу вода

Водата го сочинува најголемиот дел од нашата телесна тежина и таа е од витално значење за нас. Иако недоволното пиење вода може да го загрози нашето здравје, пиењето премногу може да доведе до прекумерна хидратација и зголемување на телесната тежина. Преголемата хидратација може да биде многу сериозна. Тоа се случува кога количината на сол и други електролити во вашето тело станува премногу разредена, што ги загрозува редовните функции на телото.

Исто така, постојаното пиење вода го намалува нивото на натриум во крвта, што може да предизвика отекување на клетките на телото, вклучително и мозочните клетки! И ако бубрезите не се способни да продолжат, ќе го добиете она што се нарекува „водена тежина“ додека се акумулира. Ако неодамна сте ги промениле навиките и сте почувствувале гадење, главоболки или сте збунети и дезориентирани, можеби ќе сакате да го проверите ова кај вашиот лекар.