9 работи на кои сè уште трошиме пари, а се сметаат за застарени

Да се остане во чекор со светот што брзо се менува е вистински предизвик. Се чини дека вчера гледавме цртани филмови од Волт Дизни кои беа снимени на касети а денес, нашите деца нè прашуваат за каков необичен чудотворен уред станува збор за VHS плеер. Но, оваа судбина може да ги снајде дури и работите што буквално ги купивме.

Вашиот автомобил

Во големите градови, приватниот автомобил сè повеќе станува не само превозно средство, туку и извор на дополнителни проблеми. Цената на бензинот, одржувањето, поправките и другите навидум мали работи може незабележливо да изедат импресивен дел од вашиот буџет. Исто така, постои тренд кон здрав и активен животен стил, кој убедува се повеќе луѓе да се одлучат за велосипеди и електрични скутери. И, ако патувате со група луѓе или во лоши временски услови, погодно е да користите такси и сè попопуларните услуги за транспорт.

Пушап градници

Тешките градници со влошки и дополнителни перничиња беа во мода пред 5 години и повеќе не вреди да се трошат пари на нив. И, како резултат, тие му даваат максимална удобност на својот сопственик, правејќи ги да заборават на мислите како да стигнат дома што побрзо, да го соблечат градникот и конечно да се релаксираат.

Десктоп компјутер

Сеприсутноста на далечинските опции за работа секогаш доведува до фактот дека опремата за оваа работа треба да биде лесна, подвижна и да му даде на сопственикот можност да ја смени својата канцеларија, дури и во лежалка покрај море (или само кревет со мачка). И со оглед на фактот дека современите лаптопи можат да достигнат капацитети споредливи со стационарни домашни компјутери, изборот за повеќето луѓе станува очигледен.

Камера

Денес, секој паметен телефон ги комбинира функциите на многу различни уреди – будилник, калкулатор, музички плеер и, се разбира, камера. Паметните телефони се мали, компактни и секогаш се при рака, а квалитетот на сликите често не е инфериорен во однос на малите фотоапарати. И, ако корисникот фотографира само за себе и за своите профили на социјалната мрежа, користењето паметен телефон за овие цели е повеќе од доволно за многу луѓе денес.

Крзнени елеци

Ако успеавме скоро да заборавиме на крзнените палта (направени од природно крзно), тогаш крзнените елеци, особено во комбинација со кожни јакни, можеа да се видат скоро насекаде до неодамна. Општо, овие елеци ја открија нивната непрактичност – прилично е тешко да се комбинираат со надворешна облека.

Надворешни хард дискови

Технологиите за складирање на облаци успешно добиваат популарност кај сè повеќе луѓе. И, ова не е изненадување, бидејќи со нивна помош можете да добиете брз пристап до вашите датотеки на кој било уред, да работите со неколку луѓе (на пример, со вашите колеги) истовремено и едноставно не мора да носете што било дополнително со вас, за разлика од преносни уреди.

Паричници

Плаќањето во готово ја губи својата привлечност од ден во ден. Ако можете да платите за набавките со кредитна картичка, телефон, часовник, нараквица, па дури и прстен, тогаш зошто би носеле со вас гломазен паричник што не може да се смести ниту во мали торби?

Таблет

Се чини дека до неодамна, таблетите беа доста популарни затоа што се лесни, се релативно компактни и имаат голем екран. Но, во последниве години, на пазарот се појавија многу ултра тенки лаптопи (згора на тоа, повеќето дури имаат и екран на допир), а современите паметни телефони значително ја проширија нивната функционалност, правејќи го таблетот несуштински уред.

Мулти-функционални кабини за туширање

Луѓето порано се редеа во групи за да купат тушеви со огромен број функции. Хидромасажа, радио, масивна палета – сите овие карактеристики создадоа вистински леле-ефект и ги воодушевија луѓето. Но, малку подоцна, се покажа дека скоро никој не ги користи сите овие дополнителни функции, а и за чистење е потребно многу време.