95% од морскиот живот на морско дно убиен во необјаснета руска еко-катастрофа

Во текот на изминатите неколку недели, се појавија снимки од плажата Халактимирски на западна Русија, преполна со мртви октоподи, ракови, риби, па дури и фоки. Плажата, која обично е популарна туристичка точка благодарение на својот уникатен црн вулкански песок, сега е предмет на национална истрага, а научниците брзаат да ја откријат причината за катастрофата.

Покрај морските животни измиени на плажа, нуркачите во областа објавија дека виделе мртви диви животни кои го покриваат морското корито, што доведува до експертите дека дури 95% од морскиот живот во оваа област е убиен.

Сурферите најпрво го вклучија алармот дека морето е загадено минатиот месец, кога неколкумина пријавија чувство на печење во нивните очи, како и други симптоми како што се чешање на кожата, главоболки и болки во грлото.

Говорејќи за ДВ Академија, локалниот инструктор за сурфање Антонин Морозов рече дека на брегот на Пацификот се појави и „жолтеникаво-зеленикава течност“.

Бидејќи за првпат се појавија докази за смртта на морските животни, Гринпис Русија објави сателитски снимки на кои се гледа дека жолта супстанца тече во океанот од блиската река. Еколошките активисти изјавија дека нивните тестови покажале невообичаено високо ниво на нафта и токсична супстанција „феном 2,5“ во водата и повикаа на независна истрага за катастрофата.

Додека руските власти разгледуваат што ја предизвикало катастрофата, почнаа да се шират низа различни теории. Експертите ја отфрлија можноста за излевање нафта, и испитуваат дали областа може да е загадена со пестициди.

Друга теорија која предизвикува привлечност кај жителите е дека од блиското место за воена обука може да протекува ракетно гориво со истечен рок на траење во океанот. Руската влада не ги коментираше овие тврдења, при што еден министер тврди дека контаминацијата е „веројатно нема да биде вештачка“.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.