Актери кои изгледаат идентично со ликовите што ги толкуваат

За некои актери е многу лесно да усвојат одредена личност благодарение на нивната подготовка и вештина. Но, што се случува кога задачата е да толкуваме некој што навистина постоел? За ова, продуцентскиот тим мора да најде актер кој е сличен на вистинската личност и кој може да создаде „визуелна магија“.

Овие филмски продуценти многу добро ја знаеле важноста на изгледот на актерот и направиле одличен избор.

Клер Фој како кралица Елизабета „Втора во Круната“.

Хилари Свонк како Амелија Ерхарт во „Амелија“.

Џони Деп како Цон Дилинџер во „Јавни непријатели“.

Роберт Патинсон како Салвадор Дали во „Малата пепел“.

Одри Тауту како Коко Шанел во „Коко авант Шанел“.

Ештон Качер како Стив Џобс во „Џобс“.

Никол Кидман како Грејс Кели во „Грејс од Монако“.

Линдзи Лохан како Елизабет Тејлор во „Лиз и Дик“.

Јаја ДаКоста како Витни Хјустон во „Витни“.

Том Хидлстон како Хенк Вилијамс во „Ја видов светлината“.

Маргот Роби како Тоња Хардинг во „Јас, Тоња“.

Том Хенкс како господин Роџерс во „Прекрасен ден во соседството“.

Тарон Егертон како Елтон Џон во „Рокетмен“.

Морган Фримен како Нелсон Мандела во „Invictus“.