Актери кои толку добро ги одиграа своите улоги што едвај можевме да ги препознаеме во други филмови

Беше тешко да се види Даниел Редклиф во друга улога освен Хари Потер, исто како што беше чудно да се види Тоби Мегваер во лик различен од Питер Паркер. Сигурно и за нив било чудно. Но, вистината е дека, колку и да е тешко да се прифати, актерите постојано бараат предизвици во други сценарија и во одреден момент ги оставаат зад себе улогите што ги направија познати.

На следнава листа можете да погледнете актери кои толку совршено ги одглумија своите улоги, што доколку ги видиме во друг филм, големи се шансите да не ги препознаеме.

1. Џејмс Мекавој

Во 2005 година беше издаден „The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe“, каде Мекавој го играше г-дин Тумнус. Ако не го гледаме внимателно, тешко е да се препознае шкотскиот актер во тој необичен костим. Од друга страна, професорот Ксавиер, неговиот лик во сагата „Икс-мен“, изгледа помалку наметливо, но интересно е што актерот всушност ја избричил главата за да ја игра улогата.

2. Фреди Хајмор

Тоа невино мало момче кое го наоѓа златниот билет во едно од чоколадите на Вонка е никој друг туку младиот Фреди Хајмор. Џони Деп самиот му го препорачал на Тим Бартон, бидејќи бил импресиониран од неговата улога во „Finding Neverland“. Во „Мотелот Бејтс“ можеме да го видиме како возрасен.

3. Логан Лерман

Приказната за „Ефектот на пеперутката“, во која главниот лик го глуми Ештон Качер (Еван), многупати се навраќа на настаните од детството на ликот. Актерот кој го игра 7-годишниот Еван е Логан Лерман, протагонистот на приказните за Перси Џексон. Помеѓу едниот и другиот филм (сликите погоре) поминале 9 години. Од една страна гледаме дете, а од друга возрасен.

4. Хенри Томас

Има 36 години разлика помеѓу едната и другата приказна. Елиот, осаменото 9-годишно момче кое се спријателува со вонземјанин, го играше младиот Хенри Томас. Во „The Haunting of Hill House“, хорор серија на Нетфликс, Хенри го глумеше Хју Крејн, продавач на куќи кој, заедно со неговата сопруга и 5-те деца, доживува паранормални настани.

5. Кристофер Лојд

Кој би помислил дека чудниот чичко Лукас од семејството Адамс, со ќелава глава, бледа кожа и темни кругови под очите, е истата личност со д-р Емет Браун од „Враќање во иднината“? Читајќи го, звучи лудо, но кога ги споредуваме лицата, сосема јасно ги гледаме карактеристиките на Кристофер Лојд. Филмска магија на најдобар можен начин!

6. Џозеф Мацело

Од бегање од диносаурусите до свирење бас во славниот бенд Квин, овој актер ги играше и Тим Марфи во „Џурасик Парк“ и Џон Дикон во „Боемската рапсодија“. Во реалниот живот, тој е Џозеф Мацело: актер, сценарист и филмски режисер, роден во 1983 година.

7. Макс Тиериот

Бунтовниот тинејџер во „Цуцла“ кој изгледа како лошо момче, но всушност е вљубеник во театарот и музичката комедија, го играше Макс Тиериот, кој имаше 15 години кога излезе филмот, со Вин Дизел во главната улога. Дилан Масет, полубратот на Норман (Фреди Хајмор) во „Мотелот Бејтс“, не е никој друг, туку самиот Макс.

8. Сара Џесика Паркер

Еве уште еден случај кога шминката го прави своето. Најмладата од 3-те сестри Сандерсон, вештерките на Хокус Покус, е убавата актерка Сара Џесика Паркер. Многу малку луѓе би погодиле дека актерката глуми во овој класичен филм на Дизни.

9. Ел Фенинг

Во „Daddy Day Care“, филмот на Дизни со Еди Марфи во главните улоги, има многу деца. Меѓу нив е и една многу ексцентрична русокоса девојка која во момент на хаос во расадникот и се јави на својата мајка на мобилен телефон. Тоа е младата Ел Фенинг, актерката која глуми во филмови како „Супер 8“ и „Малефисент“.

10. Ендрју Линколн

„Love Actually“ се карактериза со заплет на многу ѕвезди кои се во интеракција едни со други, бидејќи сценариото испреплетува неколку љубовни приказни. Еден од овие ликови е младиот Ендрју Линколн, истата личност која го игра шерифот Рик Грајмс, човекот кој се бори против зомби апокалипсата во „The Walking Dead“.