Американец уапсен откако полицијата го пронајде исчезнатиот коњ во неговата спална соба

Полицијата уапси жител на округот Окони, Јужна Каролина, за киднапирање коњ и обид да го сокрие во спална соба. Соседите го виделе Гари Чејс Кобл Џуниор, кој се качил на улица на коњ и го однел во неговата куќа. Тие се посомневале дека човекот го украл коњот и го пријавиле ова во полиција.

Полицијата што пристигнаа на местото на настанот го контактирала таткото на мажот, кој рекол дека неговиот син не треба да биде дома во ова време од денот. Потоа пристигнал таткото на Кобл и ја отворил вратата за полицијата. Коњски измет лежел на подот на влезот во дневната соба.

Таткото на човекот побарал неговиот син да ја напушти спалната соба, а кога полицијата го привела Американецот, видела жив коњ во неговата спална соба.

Еден од полициските службеници во извештајот напиша: „Во тој момент видов коњ со целосна големина како стои среде спалната соба“.

Сето ова време, коњот по име Јубилеј стоел тивко. Очигледно, таа не била повредена како резултат на инцидентот. Кога сопственикот на животното пристигнал на местото на настанот, забележал мала рана на глуждот на коњот. Тој истакна дека цената на коњот е околу 6,5 илјади долари.

Кобл беше обвинет за кражба на добиток. Претходно, човекот се барал под сомнение дека сторил други кривични дела, вклучувајќи кражба и влез на приватна територија.