Американските разузнавачки служби започнаа истрага во лабораторијата во Вухан и „нивната улога“ во создавањето на вирусот

Американските разузнавачки служби, наводно, започнале целосна истрага за лабораторија во Вухан, Кина, во врска со тврдењата дека тамошните научници дозволиле коронавирусот да „избега“ како дел од експеримент кој довее до глобалната пандемија.

Кина ги негираше шпекулациите дека патогенот потекнува од лабораторијата на Институтот за вирологија Вухан, иако американските владини агенции сега се вели дека заедно прават временска рамка за она што властите во Пекинг го знаеле за да создадат точна слика за тоа што се случило.

Извори за „Фокс њуз“ во петокот изјавија дека американски аналитичари ќе ги презентираат своите наоди „во блиска иднина“ до претседателот Трамп, кој потоа ќе ги разгледува со помошниците со цел да утврди како да ја сметаат Кина одговорна за пандемијата.

Американските разузнавачки извори за „Фокс њуз“ изјавија дека аналитичарите во Вашингтон ја отфрлиле теоријата дека коронавирусот бил дизајниран од кинески научници како биолошко оружје. Експертите забележуваат дека геномското мапирање на вирусот укажува на тоа дека немало направено генетски промени.

Американски извори за „Фокс њуз“ рекоа дека веруваат дека „пациентот нула“ се заразил со коронавирус додека се проучувал во лабораторијата. Заразената личност тогаш се верува дека го проширила вирусот низ градот и надвор од него.

Широкиот научен консензус смета дека SARS-CoV-2, официјалното име на коронавирусот, потекнува од лилјаци. Лабораторијата во Вухан е единствената установа во Кина за био-безбедност ниво четири (BSL-4) и веќе долго време се набљудува со сомнеж, бидејќи научниците се обидуваат да утврдат како смртоносниот вирус преминал кај луѓето.

Сепак, сомневањето за лабораторијата беше брзо отфрлено како „теорија на заговор“ од страна на некои кои инсистираа, како кинеското раководство, дека пазарот за животни е извор на пандемијата. Иако најраниот потврден случај во Вухан беше личност која немаше никаква врска со пазарот Хуанан, кинеските власти бргу ја закачија вината на пазарот, точка за разговор која со нетрпение ја повтори Светската здравствена организација.

Институтот за вирологија во Вухан претходно објави истражување за лоцирање на кластерот на лилјаци за кои се верува дека го пренеле САРС на луѓето со епидемијата во 2002 година, која инфицирала 8000. Лабораторијата исто така беше прва што објави во февруари дека COVID-19 потекнува од лилјаци.

Додека точниот извор на COVID-19 останува мистерија, научниците и официјалните лица велат дека тој бил пренесен од животни на луѓето и најверојатно потекнува од лилјак.