Бахреин, Турција, Грузија: Белорусин се сели во нова земја секоја година и споредува каде е подобро да се живее

Сите ние барем еднаш, сме посакале да се откажеме од сè и да заминеме во една непозната земја за да започнеме одново. Но, Виталиј Добријанец, жител на Минск, одлучи да пресече и навистина да го направи ова. Тој секоја година живее во нова земја.

„Откако завршив училиште, се вработив во фирма што увезува апарати за домаќинство. Паралелно со тоа, студирав вонредно на BSEU. Многу скоро се запознав со економските кризи, кои први погодија токму такви трговски компании како мојата. Во 2011 година, мојата плата падна од 700 на 100 долари и сфатив дека е време да заминам. Покрај тоа, секогаш сакав да патувам, но моите приходи не ми дозволуваа да го сторам ова“- се присетува Виталиј.

Првата станица била Москва каде што почнал да работи како келнер. „Заедно со бакшиш, можев да заработав до 2000 долари месечно, иако мојата официјална плата беше само 50 долари. Бев толку добар во тоа што еден од гостите, седејќи веднаш на масата, ме покани на интервју во неговиот сопствен хотел. Ме одведоа таму во еден ресторан каде што брзо почнав да се искачувам по скалилата во кариерата и станав раководител на смена. Јас дури одлетав во Париз на меѓународен натпревар во хотелски услуги, каде сфатив дека, може да патувам користејќи ги своите професионални вештини.“, објаснува тој.

Така, Виталиј заврши во Бахреин откако нашол слободно место преку интернет.

Манама: контролни пунктови за митралези во сиромашни области и домување од 1000 американски долари.

Бахреин е мала островска држава заглавена во Персискиот Залив помеѓу Катар и Саудиска Арабија. Можеби не сте ни чуле за него, бидејќи познатите рапери не снимаат видеа во нејзиниот главен град Манама, а белоруските девојки не организираат провокативни фотосесии. Како и да е, животот таму не е помалку врел (+48 ° C во лето) и поскап отколку во Дубаи.

Оваа држава не е добра за живот затоа што сѐ е прескапо, само едно излегување на каже може да ве чини 40-50 долари, а платата на Виталиј била 500 евра. Имало и постојани судири со полицијата, но сепак сите се љубезни со странците. „ Еднаш, талкајќи околу такво гето, сретнав двајца мажи кои љубезно ме предупредија дека сега ќе фрлаат камења кон полицијата и ќе биде подобро за мене да заминам што побрзо за да не се повредам. Буквално неколку минути подоцна, ги видов полицајците кои учтиво ме советуваа да одам на друго место, бидејќи тие ќе користат гас против бунтовниците.“, вели Виталиј.

„Уморни од 9-часовни смени со парталав распоред од шест дена во неделата. Имаше само доволно време да спиеме.“ Тогаш Виталиј се вработил во консултантска компанија и започнал сам да бара стан. За опремен еднособен стан требал да плаќа 1000 долари, па затоа се преселил во сиромашен кварт каде што плаќал 200 долари од месец, но трпел глувци и лебарки.

Сочи: измамници и проблематични нови згради

Тука Виталиј успеа да работи како менаџер во два различни хотели и како менаџер во мало кафуле. Тој им служел на познати руски актери и банкари кои барале да им носат „лесни девојки“ за забава.

„Сочи е тажен град. Тие се обидуваат да направат нешто убаво од тоа, но некако не успева. Изградбата тука е со многу слаб квалитет. Отпрвин живеев во еден стан во Краснаја Полјана, кој ми беше обезбеден од хотелот. Зградите беа подигнати набрзина непосредно пред Олимписките игри. Надвор, тие изгледаат убаво, но внатре се со распаднати плочките, покривот протекуваше … Потоа изнајмив еднособен стан за 350 долари во сосема нова висококатница – сите sидови беа распукани, бојата на фасадата се распаѓаше.“, објаснува Виталиј.

Друг проблем во недвижниот имот е високата стапка на измама. На пример, може да ви биде продаден стан во зграда изградена без дозволи. Сè уште нема да имате време да се вселите, а властите веќе ќе го уништат. Затоа, Виталиј ги советува оние што ќе решат да купат станови во Сочи да побараат помош од сигурен адвокат.

„Ова е скап град – цените за сè се неразумно високи. Со плата од 600-700 долари можете да живеете таму, но скромно. Според мое мислење, само природата е добра во Сочи – планини, море … Изнајмив стан на 15 минути пешачење од плажа. Отпрвин пливав секој ден, но тоа брзо стана досадно. Потоа доаѓав еднаш неделно, или уште поретко.“

Аланија: луксузни болници и апартмани со поглед на море за 30 000 американски долари

Во одморалиштето, младиот човек се смести веќе како менаџер за продажба во онлајн англиско училиште. Работел далечински.

„Турција е една од најудобните земји во кои живеев. Цените на храната тука се на ниво на Минск, некои се дури и поевтини, како што се овошјето. Аланија е многу негувана, со одлична инфраструктура: на пример, има модерен спортски терен во секој двор. Градските служби ја следат чистотата. Тие исто така ги подобруваат локалните плажи – тие самите се карпести, во зима стануваат многу валкани поради невремето. Значи, секоја пролет доаѓаат специјални камиони со песок и целосно го исполнуваат брегот со нив. И тогаш уште две недели, специјалните машини го квасат овој песок од остатоци.“, вели тој.

Тбилиси: недостаток на греење и други комунални итни случаи

Последната година Виталиј ги поминува деновите во Тбилиси со својата девојка. Семеен буџет од 1500-2000 американски долари месечно (момчето работи во услугата за корисничка поддршка на стартап за патувања) е сосема доволно за удобен живот во грузиската престолнина. Тој вели дека ова е најдоброто место што некогаш бил.

„Евтин превоз, вклучително и такси, евтина храна, евтина кирија. Само сметките за комунални услуги се високи – 50-60 американски долари. Пријателски луѓе, неверојатна природа – ја напуштате куќата со ранец и за 15 минути сте на врвот на планината.“

Цената за двособен стан во центар е 350 американски долари. Но, постојат нијанси:

„Тбилиси е град во развој со банкомати за крипто валута, електронските плаќања се воведуваат насекаде. Во исто време, во нашиот стан, тие можат да ја исклучат светлината и водата за еден ден, бидејќи некаде имаше несреќа: во градот тие сè уште користат инженерски мрежи што беа поставени во советско време. Имаме греење само во една просторија, каде што е инсталиран котел за гас. Во втората просторија во зима е кул, температурата се одржува на 12-15 ° С. За Белорусите ова изгледа како вонредна состојба, но тука тие го третираат поинаку: тие се навикнати на фактот дека со почетокот на студеното време треба да се облекуваат потопло дома.“

Наскоро парот планира да оди во Одеса, а потоа ќе летаат во Полска за една година. Тие не знаат што ќе се случи понатаму, но велат дека не планираат да се „смират“ и кога ќе дојдат децата, затоа што сакаат и тие да го запознаат светот.