Библијата за здравје: 10 заповеди што секој може да ги следи

Ви претставуваме 10 правила кои ќе ви помогнат да живеете здрав, среќен и долг живот, кој секој може да ги следи.

1. НЕ ПУШИ

И една цигара е премногу. Пушењето е најлошата работа што можете да му ја направите на вашето здравје. Пушењето е една од најголемите причини за смрт во светот, а сепак и најпретпазлива причина за смрт – сè што е потребно е да се откажете од пушењето.

2. НЕ СЕ СОНЧАЈ ВО СОЛАРИУМ

Луѓето кои се сончаат во солариум имаат два и пол пати поголем ризик од развој на малигнен карцином на кожа. Покрај тоа, солариумот промовира побрзо стареење на кожата и појава на брчки. Кога се сончате под природно сонце, секогаш ставајте крема за сончање на кожата.

3. ЈАДИ ЧОКОЛАДО-УМЕРЕНО

Можете да јадете што сакате, но под услов да јадете во умерени количини. Чоколадото или сладоледот ќе бидат многу повкусни ако ги јадете еднаш неделно (на пример, како награда по цела недела здраво јадење) отколку кога ги јадете секој ден.

4. ПРОВЕРИ ГО ХОЛЕСТЕРОЛОТ И ШЕЌЕРОТТ ВО КРВТА

Бидете секогаш запознаени со основните броеви од суштинско значење за здравјето. Ова значи редовно да го проверувате нивото на холестерол и шеќер во крвта. Ако ги земете предвид овие бројки, ќе ви биде полесно да знаете што се случува со вашето тело и дали треба да направите некои промени во однос на исхраната и физичката активност.

5.ДВИЖИ СЕ РЕДОВНО

Експертите препорачуваат 30 минути вежбање 5 дена во неделата. Ова не значи дека треба да правите интензивен тренинг секој пат, а одењето со побрзо темпо позитивно ќе влијае на вашето физичко и ментално здравје, пред се на срцето.

6. ЗАПОЗНАЈ ЈА ИСТОРИЈАТА НА БОЛЕСТА ВО ТВОЕТО СЕМЕЈСТВО

Грижете се за болести што постоеле во вашето семејство, пред се за сериозни болести како што се срцеви заболувања, рак, мозочен удар, дијабетес и слични болести. Познавањето на семејната историја на болеста ќе ви помогне да обрнете внимание на одредени можни здравствени ризици.

7. ПИЈ ЗЕЛЕН ЧАЈ

Зелениот чај е богат со антиоксиданти, супстанции важни за здравјето на целиот организам, а помага и при слабеење. Наградете го вашето тело со една или две чаши зелен чај секој ден.

8. НЕ ПИЈ ГАЗИРАНО

Ако не постои начин да се ослободите од потребата за газирани пијалоци, земете диетален газиран пијалок. Редовните газирани пијалоци се полни со калории и шеќер, што ве дебелеат, а чувството дека ја гаси вашата жед е само привремено. Колку повеќе сода пиете, толку повеќе ќе ви треба.

9. РЕДОВНО ПОСЕТУВАЈ ГО ТВОЈОТ ДОКТОР

Годишен пап-тест и прегледи на дојка се многу важни за жени од сите возрасти. „Во денешно време, ниту една жена не треба да умира од рак на јајчник затоа што редовните прегледи можат да спречат или излечат рак. На жените им се препорачува да прават самопреглед на дојка еднаш месечно, по можност два или три дена по завршувањето на менструацијата, а мамографија еднаш годишно по 40-та година “, велат лекарите.

10. ИЗБЕГНУВАЈ БЕЛИ ЈАГЛЕХИДРАТИ

Колку е пошарена вашата чинија, толку подобро. Зелена, црвена, жолта храна е секогаш добредојдена и не мора целосно да ги елиминирате јаглехидратите. Само изберете поздрава варијанта и заменете ги белиот ориз, белиот леб и белите тестенини, кои речиси и да немаат хранлива вредност, со цели зрна и јаглехидрати кои не добиваат на тежина.