Божиќни приказни за духови од реалниот живот за кога ви треба пауза од романтични комедии

Божиќ е првенствено време за забава и свечености, нудејќи многу потребната удобност во длабочините на мрачната, студена зима.

Меѓутоа, Божиќ е и време за собирање и раскажување приказни за духови, традиција која се протегала многу години пред Ебенезер Скруџ да го посети осудениот дух на Џејкоб Марли.

Долго пред христијаните да го прославаат раѓањето на Исус Христос, паганите ја одбележувале Зимската краткоденица кон крајот на декември, украсувајќи ги дрвјата со свеќи и собирајќи се околу огнот со најблиските за да раскажуваат приказни.

Темната средина на зимата се сметала за точка кога „ѕидот“ меѓу живите и мртвите е најтенок и ова е времето кога духовите би можеле да преминат назад во нашето Земско царство.

Затоа, не е изненадувачки што многу од овие приказни покрај огнот биле со натприроден карактер, традиција која сè уште е многу вметната во некои модерни празнични прослави. Затоа решивме со вас да споделиме неколку приказни за духови со кои ќе може да одморите од романтичните комедии.

Божиќна забава во Алкатраз

Како еден од најозлогласените затвори во САД, сега напуштеното место Алкатраз предизвикува страв и трепет само по себе. Опкружен со смрзнувачки и опасно силни струи, островот некогаш се сметал за невозможен за бегство.

Исто така, се смета дека е едно од најопседнуваните места во Америка, а многу затвореници, наводно, биле оставени да врескаат во своите ќелии пред глетката на застрашувачко суштество со блескави очи што го нарекувале „Чудото“.

Се смета дека една од најопседнуваните згради на островот е сега одамна уништената Куќа на чуварот, каде што Божиќната забава одржана за персоналот добила злобен пресврт, според Легендите на Америка.

Во 1940-тите, кога затворот го надгледувал неславното строгиот управувач, Џејмс А. Џонстон, неколку чувари тврделе дека биле сведоци на појава на сенишна машка фигура со влакна на лицето.

Додека скаменетите стражари со неверување гледале во сеништето, облечени во сив костум и капа, собата станувала студена како гроб, додека огнот наеднаш, необјасливо згаснал.

Потоа, исто толку мистериозно како што пристигнало, сеништето исчезнал во воздух. Не е јасно што било или какви пораки донело од „другата страна“.


Коњаникот без глава од Роос Хол

Роос Хол во Сафолк е рангирана меѓу најопседнуваните куќи во цела Англија, па дури се вели дека има отпечаток од стапало на ѓаволот на еден од нејзините ѕидови.

Се вели дека секоја ноќ на Бадник, звукот на тропотење на копитата го задушува звукот на сите весели ѕвона и санки, додека коњаник без глава ита кон замокот со огромна брзина.

Се тврди дека сенишна фигура вози кочија влечена од коњи без глави, што создава страшна глетка за секој што нема среќа да оди по истиот пат. Сепак, посетителите најмногу треба да се плашат од патникот во кочијата.

За разлика од мажот кој ја вози, жената што излегува од сенишната кочија во Рос Хол е неверојатно убава, толку многу што е тешко да се оттргне погледот од нејзиното лице. Меѓутоа, оние што ја гледаат треба веднаш да го тргнат погледот настрана ако некогаш повторно сакаат да ја запознаат среќата.

Како што објави весникот „Ист Англиан Дејли Тајмс“, легендата вели дека оние што ќе погледнат во нејзините очи наскоро ќе имаат ужасен крај, или во спротивно ќе бидат доведени до лудило.

Блиску до местото каде што запира кочијата, стои даб каде криминалците порано биле бесени како казна за нивните злодела. Некои велат дека оние што починале таму никогаш не си заминале, нивните души се осудени да талкаат засекогаш.

Приказната за невестата

Приказната започнува на денот на венчавката на тогашниот господар на Брамшил Хаус, голем убав дом во Хемпшир. Иако точните датуми се непознати, се претпоставува дека церемонијата се одржала на Божиќ во почетокот на 17 век.

Господарот се оженил со разиграна млада жена по име Ана Коуп, чијшто невестински букет се состоел од гранки од сезонска даб.

За време на нивната свадбена веселба, непосредно пред да дојде време да се упатат кон брачната спална соба, Ана сакала да игра криенка. Пред да побрза во нејзиниот огромен нов дом за да се сокрие, новата невеста побарала да ѝ дадат пет минути за да се сокрие.

Колку и да се обидувале, гостите на свадбата не можеле да ја најдат Ана и првично претпоставувале дека таа игра некаков паметен трик со нив. Сепак, поминале многу часови без трага од прекрасната невеста или нејзиниот празничен букет. Таа никогаш повеќе не била видена жива.

Уништениот господар, измачуван од гласини дека Ана ја искористила шансата да побегне од животот со него, никогаш не престанал да се прашува што се случило тој ужасен ден. Поминале децениите, но болката останала, а господарот остарел без неговата госпоѓа покрај него.

Еден ден, 50 години по неговиот несреќен ден, господарот решил уште еднаш да се влезе во таванот на Брамшил Хаус, сè уште размислувајќи за исчезнувањето на неговата љубов. Откако тропнал на таблата, можеби погоден од ненадејна идеја, тој открил тајна просторија во која имало голем дрвен ковчег.

Додека господарот го отворал тешкиот, сложено врежан капак, ужасот и тагата што го обземале биле поразителни. Децениите на распаѓање го одгризале нејзиното слатко лице, но тој ја познал својата сакана Ана.

Невестата што последен пат ја видел како трча за време на попладневните часови, сега лежела во нејзината пожолтена венчаница, букетот се` уште бил во нејзините ковчести раце. Низ солзите ги видел длабоките и очајни траги од гребење на долната страна на капакот.

Дамата која скита во салата во Рејнхам

Во 1835 година, се одржал божиќен собир во Рејнхам Хол, Норфолк, седиштето на предците на аристократското семејство Тауншенд.

Меѓу истакнатите гости бела и една дама по име Лидија Ц, Стоун, која тврдела дека неа и некои од другите гости ги посетила една сенишна жена облечена во кафеав фустан. Следната вечер, гостите ја следеле по ходниците на старата куќа и виделе дека очните дупки ѝ се целосно шупливи.

Ова било првото видување на таканаречената „Кафеава дама“, чие присуство било толку застрашувачко што неколку слуги дале оставки од своите позиции во тоа време.

Оттогаш, духот бил виден во многу наврати, и се верува дека таа е тема на една од најпознатите британски натприродни фотографии. Направена од фотографите на Country Life во 1936 година, добро познатата слика покажува морничава и зачудувачки јасна фигура како се симнува по скалите.


Многумина веруваат дека дамата која талка во Рејнхам Хол во животот била сестра на премиерот Роберт Волпол, Лејди Дороти Волпол.

Според официјалните податоци, Лејди Дороти починала од сипаници во 1726 година на 40-годишна возраст, но има многумина кои сметаат дека околностите околу нејзината смрт се сомнителни.

Шармантната убавица се верува дека била заробена во несреќен брак со нејзиниот сопруг, Чарлс Тауншенд и дека барала утеха во прегратките на друг.

Долго време се шпекулирало дека Виконтот се налутил од аферата на Лејди Дороти со скандалозниот Лорд Вартон и ја затворил во нејзините соби како казна. Тука таа починала, изолирана од светот, многу години по нејзиниот наводен погреб.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.