Божиќни традиции од целиот свет за кои веројатно никогаш не сте слушнале

Иако најголем дел од Македонците не го слават католичкиот Божиќ сепак не можеме, но и не сакаме да избегаме од оваа магична атмосфера. Така, кога конечно ќе дојде време да се доживее празничната сезона на друго место, тоа може да ни дојде како мал културен шок.

Но, како што знае секој кој го поминал овој период од годината на друго место во светот, разновидноста на божиќните традиции ширум светот е речиси бесконечна, со различни култури кои го одбележуваат овој повод на многу различни начини.

Етиопија

Можеби знаете за Божиќниот фудбалски натпревар што се одржа меѓу британските и германските трупи за време на Првата светска војна, а во Етиопија, тој ден е исто така многу поврзан со спортот. Наместо да го слават Божиќ со верски традиции, африканската нација го нарекува денот „Гана“, мислејќи на игра слична на хокеј што се игра само еднаш годишно, попладне на 7 јануари.

Исланд

Ако не сакате ништо повеќе од тоа да се сместите на пријатно столче со добра книга, Исланд може да биде дестинација за одмор за вас. На Бадник, исландските семејства разменуваат книги како дел од традицијата позната како „Јолабокафлод“ и го поминуваат остатокот од вечерта читајќи ги додека го чекаат доаѓањето на Дедо Мраз и неговите ирваси. Според Би-Би-Си, традицијата е толку популарна што Исланд објавува најмногу книги по глава на жител од која било земја во светот.

Либан

За децата, Божиќ е за подароци, а ако сте возрасен во Либан, тоа значи дека треба да дојдете подготвени. На Божиќ, традиција е децата во земјата да трчаат до возрасните – дури и сосема непознати – и да им кажат „Едити „алеик“ (што значи „имаш подарок за мене!“) Ако возрасниот има подарок при рака, тие му го даваат на детето, нешто како коледарење.

Гренланд

Автономната територија ја носи идејата за божиќно полнење на ново ниво со своето уникатно традиционално јадење на Инуитите – кивијак – кое вклучува полнење на стотици мали ауки (мала морска птица) во кожа од фока, пред да се ферментира седум месеци и да се сервираат птиците во посебни прилики во текот на зимскиот период.

Јапонија

Зборувајќи за изненадувачки традиции на храна, еве една што може да биде малку попријатна за западните вкусови. Во Јапонија, се проценува дека 3,6 милиони семејства се упатуваат директно на истото место за да го дочекаат својот божиќен празник: KFC.

Токму така, тајниот рецепт на полковникот стана култна традиција во земјата, која како првенствено шинтоистичка и будистичка нација официјално не го слави Божиќ, туку ја одбележува оваа прилика на сличен начин како Денот на вљубените, со парови кои заминуваат на луксузни оброци. и размена на романтични подароци. Сепак, за милиони семејства, тоа е кофата што сега ја поврзуваат со 25 декември.

Всушност, традицијата се покажа толку популарна што го инспирираше синџирот ресторани YO! Суши за создавање на јапонско пржено пилешко како дел од неговото божиќно мени.

Полска

Во традицијата што може да значи многу долга ноќ ако е облачно или ако сте некаде со лошо светлосно загадување, полските семејства нема да ја започнат својата традиционална вечера на Бадник додека не ја забележат првата ѕвезда на ноќното небо. Ѕвездата за која станува збор ја претставува ѕвездата од Витлеем што се појави за да го одбележи раѓањето на Исус, а исто така е обележана во земјата со кршење на божиќната обланда „оплатек“, која мора да се скрши и да се сподели меѓу семејствата.

Индија

Додека само 2% од 1,38 милијарди граѓани на земјата се христијани, Божиќ останува национален празник во Индија, како резултат на нејзините колонијални врски со ОК. И иако поголемиот дел од земјата не обрнува внимание на религиозното значење на празникот, повеќето го слават на некој начин, при што семејствата почитуваат бројни традиции, вклучително и создавање на свои специјални божиќни светлосни шоуа.

Австрија/Швајцарија

Ако некогаш сте го гледале хорор филмот од 2015 година Крампус, ќе сте имале кошмари за оваа централноевропска традиција. Крампуснахт се случува на 5 декември, ноќта пред празникот Свети Никола (Божиќ за оние во регионот) и ја означува посетата на не многу божиќниот демон по име Крампус – фигура од половина коза со рогови, огради и зашилена јазик кој е испратен да казнува непослушни деца. Илустрациите што го прикажуваат Крампус се навистина застрашувачки и изгледаат како многу подобар начин да ги исплашите децата да бидат добри.

Гватемала

За фестивалот што треба да го одбележи раѓањето на Исус, има чудно голем број глобални божиќни традиции кои вклучуваат демони и ѓавол. Иако не е толку застрашувачки како Крампус, во Гватемала, децата се на сличен мета во пресрет на Божиќ од ѓаволот, при што мажите во локалните населби имаат задача да се облекуваат како роговидни суштества и бркаат деца по улиците во текот на првата недела од Доаѓањето. Традицијата кулминира во La Quema del Diablo (Горењето на ѓаволот) на 7 декември, каде што семејствата палат работи што повеќе не им требаат со палење оган користејќи огномет или петарди надвор од нивните домови.

Шпанија

Конечно, внесувајќи сосема ново значење на идејата за „Божиќ“, ништо не вели Божиќ како да се нахрани парче огревно дрво со парчиња леб додека не излие слатки.

Звучи бизарно, но токму тоа го прават децата во каталонскиот регион на Шпанија пред Божиќ, при што децата добиваат сопствена „Caga Tió“ – трупец украсен со лице, нозе и божиќна капа пред Божиќ. Вечерта на Божиќ, на добро нахранетиот трупец му се пее и се удира со стап за да се поттикне да исфрли слатки за детето.