Човекот кој му помогнал на Тупак да ја „лажира смртта“ ја лажираше и сопствената за да докаже дека е во право

Мајкл Ница работеше со Тупак, како телохранител, пред раперот да биде убиен со автоматско оружје во септември 1996 година, но во декември минатата година беше објавено дека Ница починал само неколку дена пред тој да издаде докази дека Тупак е сѐ уште жив.

Веста дојде од Јутуб каналот за кој Ница работел, „Ичини Студио“, кој ја опиша ненадејната смрт на поранешниот телохранител како „сомнителна“.

Сега сепак Мајкл „оживеа“ и објави видео на истиот канал. Мајкл стана познат кога изјави дека Тупак бил шверцуван во Куба со помош на поранешниот претседател Фидел Кастро. Постојат бројни теории на заговор околу смртта на Тупак, а над две децении подоцна некои фанови сѐ уште се убедени дека е жив.

Но, телохранителот сега открива дека си ја лажирал сопствената смрт трик за кој верува дека ги докажува неговите тврдења за Тупак.

„Направив Макавели, точно како Пак, ја лажирав смртта и избегав и таа ситуација малку ја ублажи таму каде што сега сум во безбедна позиција, имам доволно нечистотија врз луѓето – вистинските луѓе – за да можам да оперирам и ги изнесам своите докази напред. Ги совладав луѓето што ме гонеа, заканувајќи се дека ќе го убијат моето семејство. Сега сум во бегство, се кријам. Од мојата смрт – или лажната смрт, како што сега знаете – имаше многу шпекулации во светот на Тупак, многу негови непријатели беа изложени и јас имам намера да продолжам да ги изложувам неговите непријатели.“, вели Мајкл.

Тој исто така објаснува како ја лажирал својата смрт. Минатата година неговата сопруга го пронашла онесвестен во автомобилот и повикала брза помош, која веќе ја организирал „преку пријател“ да го собере. Потоа, тој наводно користел трик кој го научил како дете да го запре пулсот, па болничарите верувале дека е мртов.

Поранешниот телохранител рече дека бил однесен во болница пред да контактираат со погребално претпријатие и неговото тело било заменето со тело на друг мртовец од мртовечница. Ница посочи дека акробацијата „го потврдила“ неговото искуство како му помагал на Тупак да ја лажира неговата смрт, бидејќи се покажало дека ги има „неопходните“ средства за тоа.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.