Човекот што го преживеал холокаустот и стана автор на бестселер мемоар „Најсреќниот човек на Земјата“ почина на 101 година – еве ја неговата инспиративна животна приказна

Австриецот кој го преживеал холокауст Еди Јаку,  познат по своите бестселер мемоари „Најсреќниот човек на земјата“, почина на 101 година.

Премиерот Скот Морисон ја објави неговата смрт во вторникот и го нарече Јаку „инспирација и радост“.

Јаку е роден во Германија и ги доживеал ужасите на нацистите додека бил заробен во концентрационите логори Аушвиц и Бухенвалд за време на Втората светска војна.

Првпат бил фатен во 1938 година и поминал години обидувајќи се да преживее во логорите на смртта кои одзеле милиони животи.

Тој на чудесен начин ѝ избегнал на смртта и бил спасен од сојузничките војници пред да се пресели во Австралија во 1950 година за да започне нов живот со неговата сопруга Флорe.

Јаку ја објави својата книга „Најсреќниот човек на Земјата“ минатата година на 100 -годишна возраст, откако се борел да се отвори за ужасите низ кои поминал.

На корицата е прикажана неговата подлактица на која е испишан бројот што му бил даден за време на неговото заробеништво во германските концентрациони логори.

Јаку, кој беше татко, дедо и прадедо, волонтираше со децении во Еврејскиот музеј во Сиднеј и го прослави својот 101 -ви роденден во април.

„Животот е во ваши раце. Среќата не паѓа од небото. Дали сакате да бидете среќни?“, рече тој минатата година за време на интервју.

„Кога ми го ставија овој број на раката, бев осуден на бавна смрт. Но јас не умрев и тоа е благослов“.

Кога г -дин Јаку имал само 13 години, Адолф Хитлер дошол на власт, а тој бил исфрлен од средно училиште бидејќи е Евреин.
Неговиот татко бил машински инженер и го испратил да се обучи во истата област,  да ги следи неговите стапки и да научи слични вештини.

По пет години учење и спиење во сиропиталиште, Јаку дипломирал како најдобар во својот клас на 18 -годишна возраст и одлучи да се врати дома за да ги посети своите родители во ноември 1938 година.

Тој ја опиша одлуката да ги изненади своите родители за нивната 20 -годишнина од бракот како „најголема грешка“ во неговиот  живот.

Кога се вратил дома, неговото семејство веќе се криело и откако ја поминал ноќта спиејќи во креветот во детството, се разбудил од ударите на група нацисти кои го тепале.

Тие го убиле неговиот сакан миленик, кучето Лулу, му ја запалиле куќата и се обиделе да му издлабат свастика во раката.

Тој бил однесен во Бухенвалд, а исто така поминал време како затвореник во други кампови во Франција и Белгија помеѓу 1939 и 1941 година.

Во текот на следните неколку години, г -дин Јаку успеал да избега од логорите во повеќе наврати.

По едно бегство, тој живеел криејќи се со своето семејство во поткровје слично на она на Ана Франк, но тие на крајот биле пронајдени од белгиската полиција.

Во 1944 година, г -дин Јаку и неговото семејство биле испратени во Аушвиц, каде што неговите родители биле убиени со гас веднаш по пристигнувањето како дел од ужасниот процес на „селекција“ што го спроведувале нацистите.

Судбината на неговите родители ја запечатил озлогласениот доктор Јозеф Менгеле, кој извршувал ужасни експерименти врз затворениците, добивајќи го името „Ангел на смртта“.

Јаку рече дека откако се симнале од возот за Аушвиц, тој не сакал да се раздели од својот татко.

Кога новите затвореници биле поделени на две групи, оние што можеле да работат и оние што ќе бидат испратени да умрат,  тој го сменил местото со својот татко.

„Бев скоро во камионот каде што требаше да биде татко ми, кога еден од војниците што стоеше на стража со Менгеле рече:„ Еј, нели тој ти кажа така? Татко ти оди со камион, а ти оди во кампот ”, рече тој.

„Никогаш повеќе не го видов татко ми. Тој и мајка ми ги испратија во гасната комора“.

Тој се потсети на ужасните крици на затвореници кои си го одземале животот влетувајќи дирекно бо електричната ограда околу кампот, и призна дека размислувал и тој да го направи истото.

Но, поради неговото образование во областа на инженерството, Јаку бил етикетиран како „економски неопходен Евреин“, а вештините што ги научи како младо момче на крајот да му го спасиле животот.

Силата да преживее му ја вфахнал неговиот најдобар пријател Курт Хиршфелд, кој ги издржал ужасите на Аушвиц заедно со него.

„Да имаш само еден добар пријател може да значи многу. Најдобриот мелем за душата е пријателството“, рече Јаку.

Во јануари 1945 година, г -дин Јаку и илјадници други затвореници биле испратени на „смртоносен марш“ додека се приближувале сојузничките трупи.

Плашејќи се дека ќе биде застрелан од стражарите, Јаку избегал и се скрил.

Во текот на следните неколку месеци живеел во пештера, преживувајќи со полжави и утринска роса.

Толку се разболел од колера и тифус и тежел само 28 килограми кога решил да излезе на блискиот автопат и да се потчини на својата судбина.

Тогаш бил пронајден од американски војници и однесен во болница каде што му било кажано дека има само 35 проценти шанси да преживее,

„Во тој момент дадов ветување дека ако преживеам ќе станам сосема нова личност“, рече тој.

Неверојатно, неговиот пријател Курт и неговата сестра Хени исто така преживеале.

Јаку се оженил со својата сопруга Флоре на 20 април 1946 година, роденденот на Хитлер. Но, во годините по војната, Јаку се борел да ги заборави ужасите на кои бил сведок.

„Не бев сигурен зошто сум се` уште жив, или дали навистина сакам да живеам“, рече тој. Но, со раѓањето на неговиот прв син Мајкл, Јаку рече дека неговата среќа „се вратила во изобилие“.

Во нивниот нов живот во Сиднеј, Флоре работела како кројачка, а Јаку работел во гаража како автомеханичар. И покрај се` што г -дин Јаку видел и доживеал, неговата животна мисија била да не живее со омраза.

„Не смеете да мразите. Омразата е болест. Прво го уништува вашиот непријател, но подоцна и вас“, велел тој.