Дерматолозите ги споделуваат најлошите совети за нега на кожата што ги слушнале

Кожата е најголемиот орган во телото, а грижата за неа е клучот за одржување на вашето тело здраво. Но, некои митови за нега на кожата не само што не се корисни, тие всушност можат да му наштетат на вашето здравје и на вашиот изглед.

1. „Вежби за лицето ќе ги отстранат фините брчки.“

Тренингот на лицето може да направи повеќе штета отколку корист. Нашата кожа е еластична, а мускулите работат на неа и ја истегнуваат. Многу од нашите фини линии доаѓаат од вишок мускулна активност, а фитнесот на лицето може да ви даде повеќе брчки.

2. „Пастата за заби ќе ми го исуши мозолчето“.

Иако ментолот во пастата за заби има ефект на ладење и може привремено да го намали отокот, нанесувањето на лицето може да го иритира. Пастата за заби е формулирана за вашите заби и има основно ниво на pH. Кожата има природно кисела pH вредност, а нејзиното нарушување може да доведе до осип и горење.

3. „Сончањето ги отстранува акните“.

Сончањето може привремено да го намали црвенилото, но на подолг рок ова може да доведе до повеќе проблеми. Сонцето ја суши мрсната кожа и како одговор, произведува повеќе масло, што може да предизвика повеќе избувнувања.

4. „Јас можам да користам кокосово масло наместо хидратантна крема“.

Кокосовото масло има многу здравствени придобивки и може да помогне во борбата против црвенилото, но ако имате мрсна кожа, тоа може да предизвика уште поголеми избувнувања. Кокосовото масло е комедогено, што значи дека ги запушува порите. Може да резултира со воспаление на кожата и да доведе до појава на акни.

5. „Мојата кожа е толку мрсна, треба повеќе да ја мијам“.

Претераното чистење на лицето може да биде штетно исто како и да не го правите тоа воопшто. Премногу чистење на лицето може да ја оштети заштитата на кожата. Надворешниот слој на вашата кожа содржи масти кои ја штитат од околината, а нарушувањето на оваа рамнотежа може да резултира со воспаление.

6. „Не ми треба крем за сончање ако работам во канцеларија цел ден“.

Дури и ако поголемиот дел од времето го поминувате во затворен простор, сепак треба да ја заштитите кожата од оштетување на сонцето. Прозорското стакло блокира само некои УВ зраци, но не може да ги блокира сите подеднакво.

7. „Со пукање мозочето ќе исчезне побрзо.“

Постојано стискање на мозолчиња може да предизвика инфекција и лузни. Со пукање на мозолчињата дома можете дел од содржината во мозолчето да ја внесете подлабоко што може да доведе до позабележителни и болни акни. За да се ослободите од мозолчињата посетете дерматолог или козметичар.