Дуел на слонови предизвика хаос во руски циркус: Гледачите бегаа од своите места додека џиновите си ги мереа силите

Дуел на слонови предизвика хаос во руски циркус, двата ѕверови се бореа додека гледачите исплашено бегаа од своите места. Директор на циркусот сугерираше дека „љубомората“ е виновна за испадот на слоновите.

Обучувачите на слоновите очајно се обидоа да ги раздвојат џиновите откако една индиска женка по име Џени почна да се бори со друга по име Магда и ја турна на земја.

Потоа се обиде да го погази својот ривал на подот, поттикнувајќи ја публиката да ги напушти своите места и да се излее од циркусот во Казан, Русија.

Циркус  сугерираше дека дуелот можеби е предизвикан од љубомора поради вниманието на тренерот, откако се слушна еден глас на снимката од слоновите, како вели: „Слоновите полудеа“.

 

Деца и нивните родители побегнаа од местата, особено оние во првите редови на циркускиот комплекс вреден повеќе од 10 милиони долари, а многумина излегоа од арената.

Битката се случи во циркусот во Казан, во шоуто наречено „Слоновите и магијата на циркусот“.

Директорот на циркусот Рамил Шарифулин изјави дека „никој не е повреден“ како резултат на инцидентот, додека вработените негираа дека гледачите биле во опасност.

Но, еден родител со мало дете рече: „Имаше паника. Беше близу до нас“.

„Брзавме да излеземе. Заедно со сите други, особено во првите редови на публиката “.

„Можеби поради вниманието обучувачот, она што се случи беше манифестација на придружникот на љубовта-љубомора“, се вели во соопштението од циркусот.

Циркусот рече дека „покрај тоа, пандемијата и недостатокот на комуникација со гледачите секако им нанесоа штета на животните“.

„Благодарение на добро координираната работа на сите циркуски служби, неочекуваната ситуација заврши добро“, рекоа од циркусот.

„Џени и Магда се моментално мирни, добро хранети и во добра физичка форма … искрено се извинуваме за она што се случи“.

Претставата беше прекината, а следната вечерна изведба беше откажана со поврат на билетите.

Циркусите се популарни во Русија, но има се поголеми повици за ограничување на работата на такви настани од активисти за права на животни.

Еден критичар, Рустам Муктаров, објави: „Циркусот со животни во 21 век е хајка и злоупотреба на животни“.

Елвира Тихонова рече: „Животните полудуваат во тесни кафези. Страдаат, а потоа се принудени да настапуваат за забава на јавноста.

„Монструозно е да се натераат дивите животни да танцуваат валцер или да возат мотор“.


Но, водечкиот руски тренер за слонови Андреј Дементјев-Корнилов негираше дека суровоста ја предизвикала борбата во Казан.

„Ова е средување на работите меѓу двата слона, бидејќи во Русија нема мажјаци“, рече тој.

„Тие имаат матријархат и се борат, покажувајќи кој е шеф.

„Ваквите случаи се ретки. Но, тоа се случува и на слобода и во циркуси“.

„Тие се интелигентни животни, имаат и позитивни и негативни односи во групата“.

„Во зоолошките градини се предвидуваат овие негативни моменти и, доколку е потребно, обучувачите ги одделуваат завојуваните слонови во различни живеалишта“.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!