Дури 300 милиони долари: Ова се најплатените Јутубери, кои си ги наполнија џебовите изминатата година

Иако занимања како јутубери и инфлуенсери од Instagram или TikTok пред десет години не ни постоеја, денес многу млади луѓе (но и оние малку постарите) кога ќе пораснат сакаат да бидат токму такви. Додека порано нивните амбиции беа различни и сакаа да бидат лекари, пожарникари или астронаути, денес сакаат да бидат ѕвезди во дигиталниот свет кои ќе прават некакви пренкови, шеги и предизвици.

Логан (9-то место) и Џејк Пол (2-ро место)

Оние кои навистина успеваат во тоа и привлекуваат милиони следбеници и критики на нивните канали, можат да заработат неверојатна сума пари и да заработат повеќе за само една година од луѓето на класични работни места во текот на нивниот живот. А кои се бројките дознавме благодарение на Форбс, кој објави листа од десет јутјубери кои заработиле најмногу во текот на минатата година. Првите десет на листата заедно заработија околу 300 милиони долари во 2021 година.

Гејмерот Unspeakable – Петто место

Како што изјави за Би-Би-Си експертот за дигитални медиуми Крис Стокел-Вокер, многу традиционални медиуми имаа проблеми да се прилагодат на пандемијата, а снимањето, сериите и реалните шоуа се одложени, додека YouTube уште повеќе процвета. Треба да се напомене дека луѓето кои заработуваат најмногу на YouTube не секогаш имаат најголем број прегледи на нивните видеа, туку имаат профитабилни договори со партнери и спонзори и заработуваат од продажба на нивната стока.

Џими Доналдсон, попознат како MrBeast- Прво место

За прв пат на врвот на листата се најде 23-годишниот Џими Доналдсон, попознат како MrBeast на YouTube. Благодарение на забавните видеа (меѓу другото, и видеото во кое учествуваат 456 луѓе кои ги играле сите игри од популарната серија Squid Game), тој минатата година заработил дури 54 милиони долари, а неговите видеа се прегледани повеќе од 10 милијарди пати.

Markiplier – Трето место

На второ место е Џејк Пол, кому ова му е прво појавување на листата на најбогати Јутјубери од 2018 година, а борбата против ѕвездите на УФЦ придонесе за повторно зголемување на неговата популарност. Минатата година заработил 45 милиони долари. На оваа листа, за прв пат од 2017 година, се врати неговиот брат Логан Пол, кој е на 9-то место со заработка од 18 милиони долари.

Rhett and Link – Четврто место

На трето место е гејмерот Markiplier (заработил 38 милиони долари), потоа Rhett and Link и на петто Unspeakable кој им е добро познат на сите фанови на Minecraft. Следат детските јутјубери – седумгодишната Настија, која заработила 28 милиони долари и Рајан Каџи, кој минатата година беше на врвот на листата. Во 2021 година заработил 27 милиони долари.

Настија- Шесто место

Комичарот Dude Prankster е на осмото место со 20 милиони долари, додека Preston Arsement, кој се здоби со популарност со објавување видеа со Minecraft, ја затвора листата на десетте најплатени Јутјубери во 2021 година.