Европа во печка: Топлината соборува рекорди во Шпанија

Шпанија викендов ја постави својата рекордна температура, додека куполата на Луцифер продолжува да ја гори Европа, а пожарите ја опустошуваат Италија.
Во саботата на југ, се сметаше дека температурите се високи и до 47 ° C со што е соборен националниот рекорд од 46,9 ° C поставен во Кордоба во јули 2017 година.

Високите температури се преселива во Португалија и централна Италија во четвртокот, откако Сицилија се искачи на рекордно ниво од 48,78 степени Целзиусови, предизвикувајќи повеќе од 500 пожари низ јужна Европа во средата.

Ова доаѓа откако осудениот извештај на ОН во понеделникот предупреди дека светот веќе ги доживува ефектите од климатските промени и дека тие брзо ќе се влошат.

На друго место во Европа, интензивната топлина што ја изгоре Италија во петокот се пресели на север кон популарната туристичка дестинација Фиренца, додека пожарите гореа на југот на земјата.