Факти кои докажуваат дека животот во микродржави е како да живеете во паралелен универзум

Микродржавите се опкружени со митови. На пример, многу луѓе веруваат дека само мултимилионери живеат во Монако и само свештенството живее во Ватикан. Но, обично, легендите се појавуваат околу нешто што предизвикува интерес. Тоа е затоа што повеќето од нас немаат идеја како е да се живее во земја низ која можеш да ја прошеташ само еден ден.

Не можевме да ја пропуштиме оваа тема и затоа го најдовме најинтересните факти за животот во микродржавите.

Ватикан

 • Ватикан е најмалата држава во светот. Неговите жители имаат 2 вида пасоши. Градот-држава издава обични пасоши и „Свештени“, кои се дипломатски и ви дозволуваат да одите речиси насекаде во светот. Но, државјанството овде е привремено, само локалните работници и членовите на нивните семејства можат да го добијат. По завршувањето на службата во свештенството, пасошот на оваа микродржава ќе биде сменет со италијански.

 

 • Државјанство добиваат и децата родени од граѓани на Ватикан. Но, тие го губат веднаш штом наполнат 18 години.

 • Продавниците во Ватикан се ослободени од данок, а цените се пониски отколку во Рим за речиси 25%. Ова се однесува на храна, лекови, производи за убавина и парфимерија, технологија, брендирана облека и обувки.

 

 • Граѓаните на Ватикан не треба да се појавуваат надвор со голи раменици, ниту можат да носат кратки здолништа или шорцеви. Забранети се и бучни забави со танцување до утрото.

 • Во Ватикан нема барови и клубови, а жителите одат во Рим да се забавуваат. Главното правило е да не доцните кога ќе се вратите. Портата на микродржавата се затвора во 1:15 часот и се отвора во 5:45 часот.

 

 • Жителите на Ватикан можат да поканат пријатели од други земји да ги посетат. Но, точно на полноќ, посетителите мора да го напуштат градот-држава, а домаќините мора да ги придружуваат до портата. Само блиски роднини можат да останат преку ноќ.

Монако

 • Монако е втората најмала европска земја по Ватикан. „Би можел да пешачам од едниот до другиот крај на земјата буквално за 50 минути, можеби дури и 40 ако побрзам“, пишува еден корисник на Редит.

 

 • Граѓаните на Монако имаат одредени привилегии, како субвенција за домување. Но, да се добие пасош од ова кнежество не е лесно, во повеќето случаи, треба да бидете родени во оваа земја. Друга опција е да стапите во брак со моначанец. Но, државјанството ќе се додели само 10 години по склучување на бракот.

 

 • Монако има строг кодекс на облекување. На пример, не можете да шетате боси таму. Од друга страна, забрането е да се носат чевли на јахта.

 

 • Таму нема војска или морнарица, но има многу полицајци по глава на жител. Благодарение на ова, земјата има многу ниска стапка на криминал и луѓето одат во затвор главно за кражба или финансиска измама. Ќлиите на затворите гледаат кон морето, а затворениците имаат дури и теретана.

Сан Марино

 • Сан Марино го водат 2 капетани, кои се избираат во период од 6 месеци. За време на нивниот мандат, не смеат да возат автомобил.

 

 • Во Сан Марино долго време имаше само еден затвореник кој на располагање имаше теретана, библиотека и ТВ.

 

 • Тоа е единствената земја во светот која има повеќе автомобили отколку луѓе. Значи, во Сан Марино има 1,6 автомобили по лице.

 

 • Во 2017 година, Сан Марино беше прогласен за најмалку посетена земја во Европа.

Малта

 • Зимите во Малта се топли, температурите ретко паѓаат под 10 ° C. Но, бидејќи нема централно греење или топлинска изолација, внатре во куќите е студено.

 

 • Малтешкиот е единствениот семитски јазик во светот што е напишан со латиница. Звучи како арапски со допир на италијански. Вториот официјален јазик во земјата е англискиот, кој го зборуваат скоро сите. Но, ако не знаете малтешки, никогаш не можете да станете локалци.

 

 • Оваа држава има прилично чудни закони. На пример, забрането е „насилно трчање“ на јавни места. Исто така, скалите или другите алатки што можат да ги користат крадци или други натрапници не треба да се оставаат на улиците во градовите. Може да ве судат ако ги заборавите скалите покрај вашата куќа.

 • Тука никој не брза. „Поминав еден месец обидувајќи се да влезам во продавницата за покуќнина на соседната улица“, вели девојка која дошла на Малта да учи и на крајот останала таму. Секоја недела на нејзината врата се појавуваа нови известувања: „Извинете, ние ловиме риба. Веројатно нема да се вратиме наскоро “.

 

 • Малта е многу густо населена земја. „Без разлика каде и да одите, ќе има некој друг наоколу, честопати тие се луѓе што ги знаете “, вели Британец кој живее на Малта.

Андора

 • Андора е мало кнежество кое се граничи со Франција и Шпанија. Го водат 2 ковладетели, од кои едниот е претседател на Франција, а другиот е епископот од Ургел, претставник на Шпанија.

 

 • Во 1864 година, властите на кнежеството им забраниле на адвокатите да се појавуваат на суд, бидејќи претставниците на оваа професија „можат да направат црното да изгледа бело, а белото црно“.

 

 • Во принцип, ова не е најбараната професија во оваа земја. Поради ниската стапка на криминал, Андора е многу безбедна земја. „Моите родители не беа загрижени дали ќе ми дозволат да останам надвор доцна или да скитам наоколу. Сестра ми ги помина повеќето тинејџерски години во Барселона, Шпанија и немаше толку слобода како што имав јас “, пишува локален жител.

Лихтенштајн

 • Лихтенштајн има нула невработени. И повеќе од половина од сите вработени доаѓаат од соседните земји, Австрија, Швајцарија и Германија секој ден.

 

 • Принцот од Лихтенштајн, Ханс-Адам Втори, шета без телохранител. Тој слободно комуницира со минувачите, па дури и одржува забава во неговиот замок на која се поканети сите жители на земјата.