Геј Мормон се оженил со жена и вели дека „успеале да развијат привлечност“

Аманда и Скајлер Соренсен, Мормони од Јута, имаат неконвенционален брак: тој е геј, а таа е хетеро. И покрај тоа тие велат дека нивниот брак функционира. 25-годишните Скајлер и Аманда го привлекле вниманието на јавноста откако Скајлер на својот Твитер профил напишал: „Геј и среќно оженет за прекрасна жена.“

Исто така вниманието го привлече и овој негов Твит: „‘Да се биде во брак со мешана ориентација, е како да одите во Дизниленд и да ви кажуваат луѓето дека е подобро да одите во Six Flags. Six Flags можеби имаат повеќе ролеркостери, но никогаш нема да го победи најсреќното место на Земјата.“

За Мормони, „небесен брак“ – заедница помеѓу маж и жена – е клучна за влегувањето во рајот по смртта. Двојката се запознала пред нешто помалку од пет години, откако биле назначени во истиот оддел во Солт Лејк Сити, каде што можеле да се запознаат млади Мормони. Ниту Скајлер, ниту Аманда не биле многу социјално настроени, па така и се пронашле еден со друг.

После околу шест месеци како пријатели, тие официјално стапиле во врска. Секако, наскоро се појавиле конфликти во врска со сексуалноста на Скајлер, пред да се реализира природниот следен чекор. „Тој пораснал секогаш знаејќи дека никогаш нема да биде со дечко. Тоа беше секогаш негово убедување и верба и неговата желба “, вели Аманда.

„Таа сексуална привлечност произлезе, мислам, обиди и грешки и многу вежбање … ние секако имаме караници, како и секој брак, но тоа што јас сум геј не е … најголем проблем во нашиот брак. Тоа е комуникација, нормални работи во брак.“, вели Скајлер.

Аманда додава: „Дали посакувам Скајлер да не е геј? Да, понекогаш. Но, не би сакал да бидам со некој друг освен него “. Тие дури се обратиле и кај д-р Тај Менсфилд, психолог кој им помогнал да го одржат бракот.

Скајлер вели: „Отсекогаш сум замислувал реализација на семејството во мојот живот: да се оженам со жена, да имам деца и да се грижам за тие деца.“ Првото дете на парот, Мило, почина 24 дена по раѓањето, откако се роди на помалку од 25 недели .