„Имам само 39 сопруги и 94 деца“: Ова се 6 големи семејства кои го воодушевија светот

Како ви звучи да имате скоро 100 деца? Возрасните се биолошки направени да се чувствуваат привлечени кон симпатичните лица на бебињата и тркалезните образи, а некои луѓе не сакаат да престанат да ги имаат тие неодоливи лица наоколу.

Сте слушнале за луѓе кои имаат 3 деца, 5, или можеби 7, но семејствата со кои што ние ќе ве запознаеме се многу поголеми од просечните.

1. Семејството Зиона

Зиона е роден во Индија и се оженил со својата прва сопруга Затиани на 17 години. Тој го има едно од најголемите семејства, со 39 сопруги и 94 деца. Со толку многу луѓе во семејството, тие можат да консумираат до 90кг ориз и 60кг компири на ден. Сите тие живеат во зграда со 100 соби и се издржуваат со своите животни и култури. Тој е исто така водач на индиската христијанска секта наречена Chana panawl и верува дека наскоро ќе владее со светот заедно со Исус.

2. Семејството Бејтс

Бејтс се евангелско американско семејство од Тенеси со 19 деца. Родителите Гил и Кели имале само 22 и 21 година кога решиле да се венчаат во 1987 година. Тие никогаш не сакале големо семејство, но откако го имале првото бебе една година подоцна, сакале да се грижат за уште бебиња. Тие исто така имаат 10 внуци и очекуваат наскоро да пречекаат уште 4.

3. Семејството Хан

Ова семејство од Данди е веројатно најголемото во Шкотска. Ема и Рој имаат 13 деца кои се движат од 2 до 25 години. Рој работи како медицински брат, а Ема (49) е домаќинка, која го организира животот на нејзините повеќе од 10 деца.

4. Семејството Радфорд

Ноел и Сју Радфорд се запознале кога биле деца и не чекале долго пред да започнат семејство. Таа имала само 14 години, а тој имал 18 години кога го пречекале своето прво дете, Кристофер, на свет. Тие се најголемото семејство во Велика Британија со 21 дете и уште едно на пат. Вклучени во нивните 22 деца има еден ангел Алфи, кој бил мртвороденче. Радфорд живеат во Моркабе, Англија, во голема куќа што порано била старечки дом, а родителите поседуваат и водат успешна пекарница наречена Компанија за пити на Радфорд.

5. Семејството Дугарс

Џим и Мишел се запознале во 1980 година во Арканзас. Тој ја посетил како припадник на баптистичката црква, откако таа изјавила дека има намера да ја промени религијата, и тогаш започна нивната љубовна приказна. 4 години подоцна, Џим (19) и Мишел (17) се венчале. Тие сакале да чекаат пред да имаат деца, па затоа го родила своето прво бебе, Џошуа, во 1988 година. До денес имаат 19 деца, половина од нив се со домашно образование и тие се и баба и дедо на 17 внуци.

6. Семејството Бонел

Бонел е едно од најголемите семејства во цела Австралија. Џени, која сега е во своите 50-ти години првин не сакала деца, но нејзиниот сопруг Реј имал други планови. Семејството Бонел сега има 16 деца на возраст од 4 до 29 години, вклучувајќи внуци и тие среќно ги поминуваат деновите во Квинсленд.