Интересни факти за мистериозните луѓе кои живеат под земјата, низ 10 градови во светот

Малкумина знаат дека под улиците на мегаградовите има цели заедници кои постојано живеат под земја. Ние сме тука за да ви откриеме неколку факти за нив.

1. Букурешт, Романија

Под улиците на романската престолнина Букурешт има мрежа од тунели кои се засолниште за група наркомани, заразени со ХИВ и избегани деца и тинејџери. Нивниот водач (или, како што самиот се нарекува „татко“) е познат по прекарот „Брус Ли“. Можете да влезете во оваа подземна заедница преку обичен отвор на средината на улицата, но на странците не им е дозволено да влезат таму.

Поканетите во подземјето во Букурешт го опишуваат како паралелен универзум, каде шетаат напуштени деца, а тинејџери користат дрога, каде што има многу кучиња и мачки собрани на улица, каде што нема ни најмал проблем со струјата, каде што светлината ги поплавува ходниците деноноќно, каде ечи музика, а под нозете има дури и вештачка трева. Граѓаните на Букурешт не само што знаат што се случува долу, туку многумина дури и го фалат Брус Ли.

По забраната за контрацепција и абортус во 1966 година, сирачињата и скитниците ги наполнија улиците на градот. Брус Ли не само што ги собра овие деца од улица, туку обезбеди безбедно засолниште за оние кои инаку би се замрзнале во зима или би станале плен на манијаци. Брус дури и плаќа пари за заштита на локална банда за да ги заштити своите деца.

2. Улан Батор, Монголија

Како што Монголија премина од социјализам во капитализам, многу граѓани останаа без покрив над главата. Бидејќи температурите честопати паѓаат до -34 степени Целзиусови во зима во Улан Батор, околу 4.000 напуштени деца и голем број возрасни се засолниле во канализациониот систем, каде што минуваат цевките за топла вода.

Благодарение на работата на меѓународните волонтерски групи, многу од децата беа спасени од канализацијата, но возрасните кои си ги изградија своите домови во тунелите под градот сè уште живеат таму. Сведоците ги опишуваат жителите на ова подземно засолниште како отпадници кои ги поминуваат деновите пиејќи ја најсилната монголска ракија, по што се обидуваат да најдат храна.

3. Казан, Русија

За време на истрагата за нападот на муслиманскиот духовен водач на Татарстан, Илдус Фаизов, полицијата открила бункер од 8 нивоа под една од градските џамии во Казан. Под земја имало исламска секта од 27 деца и 38 возрасни, кои живееле како монаси во ќелиите. Многу од овие деца биле чувани во незагреани простории, никогаш не посетиле лекар, никогаш не оделе на училиште и никогаш не ја виделе светлината на денот.

Бункерот е замисла на 83-годишниот водач на сектата Фајзрахман Сатаров. Наводно, во средината на 1960-тите, откако забележал искри од кабел на тролејбус, Сатаров ги протолкувал како божествена интервенција. Се прогласил за исламски пророк и изградил бункер во верско училиште. По откривањето на подземната секта, Сатаров одбил да ја напушти својата подземна исламска држава, но на крајот бункерот бил уништен, а на децата им била укажана лекарска помош и соодветна грижа.

4. Јанан, Кина

Благодарение на лабавите почви во кинеската област Јанан, повеќе од 30 милиони кинески фармери се вратија во пештерскиот живот. Самите копаат пештерски живеалишта во земјата или ги пробиваат во карпите.

Додека покомплексните пештери се зајакнати со тули, обичните пештери за едно-две лица (наречени јаодонг) се засводени комори ископани на страната на планината. Нивните влезови се обложени со оризова хартија и ќебиња, ѕидовите се малтерисани со бел вар и украсени со слики и исечоци од списанија. Многу пештери се наследени имоти и се пренесуваат од генерација на генерација.

5. Париз, Франција

Катакомбите во Париз, познати и како „Империја на мртвите“, се огромни подземни гробишта долги 320 километри. Тоа е последното почивалиште за повеќе од шест милиони луѓе. За време на вежба во близина на Палатата Шајо, париската полиција наиде на седиштето на тајното друштво, кое беше опремено со струја, телефонска линија, па дури и ресторани со кино. На таванот беа насликани свастики, келтски крстови и Давидови ѕвезди.

Во првиот тунел полицијата пронашла видео камера која ги снима сите како влегуваат и автоматска снимка од лаење на кучиња, која требало да ги исплаши луѓето кои случајно влегле во тунелот. Тунелот водеше до 18-метарска пештера, која беше опремена со кино екран, седишта врежани во карпа, опрема за проекција и колекција од различни филмови. Имаше ресторан и целосно опремен бар во помала пештера во близина. Кога полицијата се вратила неколку дена подоцна за да го истражи изворот на струја, открила дека каблите за струја и телефонските линии биле отстранети, а среде пештерата на подот лежела криптична белешка: „Не обидувајте се да нѐ најдете. ”

6. Москва, Русија

Во Москва, под поранешниот пазар Черкизовски, кој беше затворен во 2009 година, во полициска рација беа пронајдени 260 илегални работници кои живееја во подземни комунални канали. Повеќето од нив биле Виетнамци.

Имало и имигранти од поранешните советски републики Таџикистан, Узбекистан и Киргистан. Мигрантите морале да работат во пеколни услови за речиси еден денар. Бидејќи биле илегално во земјата, а немале пари за изнајмување стан во Москва, работниците биле принудени да живеат и да градат локална заедница во тунелите. Под поранешниот пазар нашле мини работилници за шиење, казино, кафуле, кокошарник, па дури и импровизирано кино.

7. Њу Кингстон, Јамајка

Во занданите на Њу Кингстон, каде што цвета туризмот, постои општество на отфрлени луѓе кои се принудени да живеат во канализација исклучиво поради нивната сексуална ориентација.

Со оглед на тоа што 85 отсто од Јамајканците се против легализацијата на истополовите бракови, хомофобијата е културна норма во оваа земја. Како резултат на тоа, хомосексуалците се подложени на малтретирање, насилство, па дури и убиства. Тие дури вршат и полициски рации. Иако канализацијата често се поплавува за време на дождови, локалната ЛГБТ заедница на површината е едноставно во животна опасност.

8. Лас Вегас, Невада

Под неонски осветлени згради, под нозете на бескрајните орди на туристи кои се распнати низ улиците на Лас Вегас, има 320 километри бура тунели кои околу 1.000 луѓе ги нарекуваат дом.

Во посебни простории со површина од 37 квадратни метри има двокреветни кревети, гардероби, тушеви, а на ѕидовите висат репродукции на слики и полици за книги. Одделно, вреди да се разјасни дека сето тоа е на бетонски плочи што лежат на подот, бидејќи тунелите постојано се полупоплавени. Целиот систем на тунели изгледа како една голема уметничка галерија, чии ѕидови се покриени со сложени графити.

9. Планината Хеброн, Палестина

Околу 1.000 Палестинци со векови живеат во пештерите на планината Хеброн, веруваат научниците. Тие се самодоволно општество кое постои благодарение на земјоделството. Тие со векови произведуваат млеко и сирење за сопствена употреба, како и за трговија со околните села.

Нема асфалтирани патишта, а мештаните патуваат пешки или на коњ со магариња. Пештерските луѓе немаат ниту вода, ниту струја, а медицински услуги или образование добиваат само благодарение на донациите од жителите на околните села. За жал, многу луѓе се истерани од пештерите кои претходно им припаѓале на нивните предци.

10. Шојна, Русија

Малото руско село Шоина, сместено на брегот на Белото Море, е изградено во 1930-тите како основа за рибарската флота. Меѓутоа, риболовот со трали доведе до уништување на бентосната вегетација, поради што, во 1950-тите, ветрот почна да носи илјадници тони песок исфрлен од морето околу областа.

Цели згради набрзо беа затрупани под песочните дини, а до 1980-тите поголемиот дел од селото беше скриено под песокот. Населението на Шојна се намали од 2.000 на 375, од кои повеќето влегуваат во своите домови преку тавани или отвори кои се исечени на покривот. Бесмислено е да се откопуваат куќи од под повеќеметарски наноси, бидејќи тие повторно се покриваат.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.