Јапонец доби стомачни откако играл видео игра цели 6 месеци

Видео игрите обично не бараат многу движење, освен брзо извиткување на прстите. Ова е причината зошто сите не се согласуваат дека видео игрите треба да бидат етикетирани како е-спорт. Но, не сите видео игри се направени исти, што е докажано од еден Јапонец, кој откри дека добил тело во топ форма откако ирал видео огра која всушност поти.

Сѐ започнало со љубовта кон гејмањето

24-годишен корисник на Твитер @ _kz9, познат како kzm или Кузуму, е гејмер кој сака аниме и започнал да ја игра видео играта Ring Fit Adventure во ноември 2019 година. Играта е авантуристичка игра со солидна приказна, мини-игри и фокусирани вежби што можат да се прилагодат по желба на играчот. Доаѓа со конзола во облик на прстен и ремен за нозе, кој делува како педометар за следење на движењата на играчот.

Посветеноста секогаш се исплати

Кузуму поминувал еден час играјќи ја играта секој ден, а 25 до 35 минути се вистински активности со вежбање. До јули 2020 година, неговото тело драстично се променило. Тој е поздрав, изгубил тежина и добил мускули. Изгледа како да оди во теретана секој ден.

Добра исхрана е исто така важна

За помалку од една година, неговите стари панталони сега се премногу широки за него. Се разбира, клучот за ова неверојатно достигнување не е само вршење на вежби, туку и јадење здрава храна. Кузуму се грижи дека јаде оброци со многу протеини за да добие фит и здраво тело.

Победниците никогаш не се откажуваат

Дури и откако го доби она што изгледа како совршено прилагодено тело, Кузуму продолжува да ја игра оваа фитнес-игра. На крајот на краиштата, да бидете здрави и да имате тело од вашите соништа бара одржување здрав начин на живот. Иако играта може да биде прилично скапа на почетокот, ако играчот е посветен исто како Кузуму, резултатите се чини дека вреди. Тоа е исто како да имате личен тренер во вашиот дом кога и да сакате.

Дали би размислиле да играте видео игра што ве тера да вежбате секој ден, наместо да правите традиционални вежби?