Како изгледаат 100 калории во 22 популарни видови на храна

Некоја здрава храна може да имаат повеќе калории отколку што очекувавте! Без оглед колку и да работите напорно во теретана, нема да ослабете. Тоа е затоа што контролата на порциите е клучен дел од процесот на слабеење.

Сепак, мерењето на вашата храна нема да ви помогне. Важни се калориите кои храната ги содржи. Ние ќе ви покажеме како 100 калории во некои од вашите омилени јадења. Погледнете ги и одлучете кои од нив ќе останат во вашата исхрана.

Појадок

1. Јогурт

2. Варени јајца

3. Сланина

4. Путер од кикирики

5. Кроасан

6. Јагоди

Ручек / вечера

1. Чизбургер

2. Пица

3. Пилешки гради

4. Тако

Десерти

1. Тирамису

2. Сладолед

3. Леден сладолед

4. Орео

Закуски

1. Крофна

2. Пуканки

3. Печени апетисани

4. Мали моркови

Пијалоци

1. Газирани сокови

2. Капучино

3. Чоколадно млеко

4. Вода