Како Меколи Калкин успеа да го избрише доминантниот татко од животот, да ја надмине депресијата и повторно да стане миленик на јавноста

Филмот „Сам дома“ за стотици луѓе е нераскинливо поврзан со новогодишните празници. А ние, признаваме, сакаме да гледаме како лукавото момче, кое го игра Меколи Калкин, одвреме-навреме ги надмудрува негативците. Навистина, судбината на самиот актер долго време воопшто не беше толку светла и радосна како заплетот на филмот – улогата на Кевин го прослави, но потоа животот на младиот актер тргна надолу.

Детството и првите улоги

Кариерата на Маколи не започна со комедијата Сам дома. Покрај тоа, улогата на Кевин не е ни првата голема во неговата биографија: првата беше улогата во филмот „Вујко Бак“. Калкин тогаш имал 8 години.

Неговиот татко некогаш бил актер на Бродвеј, но во времето на раѓањето на децата тој веќе се пензионирал. Во раното детство на Маколеј, неговото семејство било сиромашно: неговиот татко работел како секстон во локална црква, а неговата мајка како телефонски оператор.

Улогата на Кевин Мекалистер можеше да му припадне на друго момче кое дојде на кастингот. Да глумеше тоа Кевин ќе беше со кафеава коса (младиот актер по име Џон Малени имаше темна коса), а животот на Маколи ќе испаднеше многу поинаку. Но, благодарение на искуството од снимањето во филмот „Вујко Бак“, Калкин ја доби улогата.

Првиот дел од филмот „Сам дома“ му донесе на Маколи награда за „Најдобар млад актер во главна улога во филм“ и хонорар од 110 илјади долари. За споредба: по снимањето на продолжението, тој веќе заработи 4,5 милиони долари.

Се разбира, сè што се случи не му беше дадено на Меколи толку лесно како што може да се мисли. Актерот изјави дека сакал само да се опушти, да оди на летен одмор за прв пат во целото негово детство. Во станот на неговите родители немал ниту свој кревет, а камоли соба. „Татко ми имаше голем кревет и телевизор со голем екран, а јас спиев на каучот“, рече Калкин.

На врвот на својата популарност, Калкин беше едно од најпознатите деца во светот – на листата на „100 најголеми детски ѕвезди“, го зазеде второто место.

Таткото на актерот, Кит Калкин, постојано го надгледувал својот син. Мајката останувала дома со останатите деца, Кит одел со Меколи на снимањето. Токму тој ја режирал кариерата на младата ѕвезда. За време на снимањето, се присетува Маколеј, татко му не му дозволувал да спие ноќе и го принудувал да ги научи репликите што требало да се изговараат утре пред камера.

Во 1994 година, тој глуми во неговиот последен филм, а потоа ја напушта својата работа во кино. Тој требал да ги продолжи студиите во средно училиште, бидејќи поради работа мораше да го напушти. Дотогаш, во изминатите 7 години, тој глумел во 15 филмови – не секој возрасен актер може да издржи таков избезумен распоред. А филмовите објавени по филмот „Сам дома“ добиле голем број критики. Конкретно, филмот „Љубез син“ – обидот на актерот да ја промени својата улога беше прифатен со непријателство.

Набргу откако Меколи престанал да глуми, неговите родители се развеле и започнале правна постапка за старателството над нивниот син. Меколи наместо да избере еден од нив, по судски пат се откажал од нивното старателство. Судскиот спор траел 2 години, а резултатот бил што тој ги избришал имињата на двајцата родители од својот фонд и нашол специјалист кој може да ги следи неговите финансии. Кит не се ни потрудил да се кара и исчезнал од животот на своето семејство. Другите деца останале со својата мајка.

До полнолетството, Меколеј не ни знаел колку всушност заработил. Меколеј првпат се оженил во 1998 година. И тој и невестата имале 18 години. Неговата избраничка Рејчел Минер исто така била актерка. Бракот не траел долго: во 2000 година, бракот се распаднал, а по уште 2 години тие официјално се развеле.

Во 2002 година, Калкин започна да се забавува со актерката Мила Кунис. Нивната врска траеше 8 години, а сето ова време парот баш и не ја рекламираше својата љубов. Иако Мила многу подоцна призна дека не било лесно да се чува врската во тајност кога се среќава со некој толку познат: обожавателите на Меколеј бурно реагирале кога го сретнале актерот со девојка на улица. Раскинувањето, се сеќава актерката, било тешко за двете страни.

Во 2000 година, Калкин се обиде да се врати на актерството, појавувајќи се во претстава и во неколку филмови во споредни улоги. Некои од неговите дела добија добри критики, но, и покрај сиот талент на момчето, ниту еден филм не освои толку голема слава како „Сам дома“. Помеѓу 2000 и 2019 година, Калкин се појави во само 6 филмови. Филмот во неговиот живот очигледно исчезна во втор план.

Во средината на 2000-тите, Меколи дивееше: имаше проблеми со законот и дури беше повикан на суд, но избега со парична казна и условна казна. Не многу пред тоа, во 2000 година, тој ја загуби својата полусестра, а неколку години подоцна ќе умре и друга сестра на актерот.

Во 2018 година, Меколи глумеше во реклама за Google Assistant, каде ја повтори својата сцена од филмот „Сам дома“ и неколку други иконски сцени. Рекламата брзо стана вирална – видеото има речиси 5 милиони прегледи на YouTube.

И покрај фактот што Калкин не дава гласни изјави за неговиот сегашен живот, слободно може да се каже дека сега конечно му оди добро. Меколеј живее со својата девојка Бренда Сонг. Чуваат мачки, а во 2021 добија и син.

„Луѓето не сфаќаат колку е љубезен, лојален, сладок и паметен“, вели Бренда. „Она што го прави Мек навистина посебен е тоа што тој не се срами самиот себе. Тој знае кој е и е 100% задоволен со тоа“.

Во 2021 година, Калкин учествуваше во снимањето на популарната серија American Horror Story. Тој глуми во 10-та сезона и веќе доби одлични критики.

Меколи не беше толку често во центарот на вниманието во последните години. Но, неодамна тој ја разбранува јавноста со неочекувано појавување на ревијата на Гучи. Изгледа одлично на 41 година и се чини дека конечно му оди добро.

„Да, јас останувам дома“, вели тој. – „Мојата куќа е местото каде што живеат 2 поранешни деца-ѕвезди. Еден од нас сè уште дава се од себе, а другиот само сака да ужива во животот“.