Како на филм: Фудбалер од Конго е жив и здрав во Германија откако бил прогласен за мртов пред 4 години

Хианик Камба е по потекло од Демократска Република Конго, но беше истакнат младински фудбалер за Шалке во германската Бундес лига. Во јануари 2016 година, за Камба се веруваше дека загинал во сообраќајна несреќа во Конго на возраст од 29 години. Во тоа време, неговиот клуб VfB Huls му оддаде почит на играчот и ја оплакуваше неговата смрт.

Поранешната сопруга на Камба дала потврда на смртта за нејзиниот тогашен сопруг и најавила погреб за фудбалерот, но според извештајот на германскиот таблоид „Билд“, Камба сега е пронајден жива во градот Гелзенкирхен, во близина на Дортмунд. Неговата поранешна сопруга, која не е именувана, е обвинета за измама, откако таа, наводно, фалсификувала документи и земала животно осигурување за кое се смета дека е во ропсег на „ниски шест цифри“ по наводната смрт на Камба.

Поранешниот фудбалер тврди дека не бил свесен за постапките на неговата поранешна сопруга и сега треба да се појави како сведок во истрагата. Германскиот обвинител Анет Милк изјави дека Камба не умрел ноќта од наводната сообраќајна несреќа, но дека неговите придружници го напуштиле во текот на ноќта додека биле на патување во внатрешноста на Конго… и ги зеле неговите документи, пари и телефон.

Поранешниот фудбалер, наводно, отишол во германската амбасада во главниот град на земјата, Киншаса, за да ја демантира приказната за неговата смрт, но рекол дека се борел да го врати својот стар живот бидејќи немал форма на идентификација.

Семејството на Камба првично пристигнало во Германија во 1986 година, откако побегнало од Конго, но неговите родители биле депортирани во 2005 година. На поранешниот фудбалер му било дозволено да остане во Германија заради неговиот статус на млад играч на Шалке и добил право на азил и престој.

Не е јасно точно кога Камба го направил своето наводно патување назад од Конго во Германија, но за него сега се вели дека работи како хемиски техничар за компанија за снабдување со енергија. Истрагата за очигледната смрт на Камба е во тек, но поранешната фудбалска ѕвезда сè уште не е обвинета за ништо.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.